Këto ushqime ju ndihmojnë të eliminoni lodhjen

vovalbania August 13, 2022 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
Këto ushqime ju ndihmojnë të eliminoni lodhjen

Shumica prej nesh nuk kanë energji të mjaftueshme për të gjitha detyrimet e përditshme, dhe kur ndihemi veçanërisht të dobët, zgjidhjen e gjejmë në kafe ose ushqim që përmban shumë karbohidrate.

Ushqime të tilla sjellin një shpërthim energjie afatshkurtër, i ndjekur nga një rënie e papritur.

Për shkak të vetë natyrës së kalorive, të cilat janë njësi energjie, të gjitha ushqimet sigurojnë energji, por disa përmbajnë më shumë lëndë ushqyese që shkaktojnë proceset metabolike që e prodhojnë atë.

Për t’u ndier të shëndetshëm dhe plot energji, keni nevojë për ushqyes të caktuar.

Disa nga lëndët ushqyese për prodhimin e energjisë përfshijnë vitaminat B, karnitinë, koenzima Q10, kreatinë, hekur, magnez, kalium dhe proteina.

Proteinat me origjinë shtazore

Mishi, peshku, vezët dhe produktet e qumështit janë burime të mira të proteinave.

Sidoqoftë, ushqime të ndryshme përmbajnë përzierje të ndryshme të ushqyesve të tjerë që prodhojnë energji.

Nëse preferoni ushqime që nuk janë me origjinë shtazore, arrat dhe farat do të shërbejnë si një burim i mirë i proteinave.

Fruta

Frutat mund të jenë një burim i shkëlqyer i vitaminave dhe mineraleve, përfshirë ato që ndihmojnë trupin tuaj të prodhojë energji.

Frutat e freskëta dhe të plota janë më të mirat sepse mund të humbasin lëndë ushqyese të rëndësishme kur thahen.

Frutat dhe lëngjet e thata gjithashtu kanë shumë më tepër sheqer sesa frutat e freskëta.

Perimet

Perimet përmbajnë më shumë lëndë ushqyese që prodhojnë energji, dhe disa madje do t’ju ​​japin proteina, edhe pse jo aq sa burimet si mishi, vezët, produktet e qumështit dhe arrat.

Drithërat

Drithërat janë një burim karbohidratesh për energji të shpejtë, si dhe disa lëndë ushqyese për energji të qëndrueshme.

Disa zgjedhje të mira janë orizi kafe por edhe bollgur.

Zëvendësuesit e qumështit

Zëvendësuesit e njohur të qumështit përmbajnë disa lëndë ushqyese që prodhojnë energji, ose natyrshëm ose përmes pasurimit.

Sidoqoftë, këto pije mund të jenë më pak të ngjashme me pijet kryesore.

Arsyeja është humbja e substancave gjatë përpunimit ose për shkak të shtimit të ujit ose përbërësve të tjerë. Shembuj janë qumështi i bajames, qumështi i orizit ose qumështi i sojës.

Sasitë e sakta të lëndëve ushqyese në këto ushqime ndryshojnë në varësi të markës dhe recetës.

Mënyra më e mirë për të ditur saktësisht se çfarë po merrni është të lexoni përmbajtjen.

Shënim për kafeinën

Kafeina ju jep energji të shpejtë, por është një stimulues, që do të thotë se përshpejton proceset trupore dhe nuk ushqen qelizat tuaja.

Kjo nuk do të thotë se kafeina është e keqe, sepse siç shkruan index.hr, kafeja dhe çaji kanë përfitimet e tyre shëndetësore.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 58048 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE