Dy mënyra për të mbajtur nën kontroll presionin e gjakut

vovalbania August 15, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Dy mënyra për të mbajtur nën kontroll presionin e gjakut

Çuditërisht, pothuajse gjysma e grave luftojnë me presionin e lartë të gjakut, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Dhe një studim i kohëve të fundit i botuar në Gazetën Evropiane të Kardiologjisë Parandaluese zbuloi se gratë në moshën 40 vjeçare me hipertension madje të lehtë – një numër i lartë midis 130 dhe 139 mm Hg dhe një numër i poshtëm midis 80 dhe 89 mm Hg – kanë më shumë se dyfishin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës se burrat e së njëjtës moshë, me të njëjtin numër.

Lajmi i mirë? “Për shumicën e grave, nuk duhet shumë për të ulur presionin e gjakut në një gamë më të shëndetshme”, premton Nieca Goldberg. Strategji të thjeshta mund të ulin presionin e gjakut dhe t’ju bëjnë të ndiheni më të lumtur për të nisur.

Më poshtë ua sjellim disa taktika të shpejta dhe argëtuese të rekomanduara nga doktoresha për të ulur presionin e gjakut në mënyrë natyrale:

Mrekulli në ditën e re

“Sekreti për mbajtjen e sheqerit në gjak brenda niveleve normale? Bëni një shëtitje në orët e para të mëngjesit nëpër lagje. Në një studim të vogël të grave në post-menopauzë të botuar në revistën Hypertension, ato që bënin 30 minuta stërvitje në mëngjes dhe bënin pushime të shkurtra gjatë gjithë ditës përjetuan një rënie të presionit të gjakut të krahasueshëm me atë të siguruar nga ilaçet me recetë. Një arsye për këtë rezultat dramatik mund të jetë se ushtrimet në mëngjes ndihmojnë në kundërshtimin e rritjes normale të presionit të gjakut që ndodh gjatë gjithë ditës”, shpjegon Kathryn Boling.

Mos prisni të nxirrni frymë

Sa herë që ndiheni të çoroditur gjatë ditës, qoftë duke lundruar në trafikun e orëve ose duke nxituar për të përfunduar një projekt, thjesht merrni frymë thellë. “Ky aktivitet i lehtë që funksionon aq mirë për të ulur presionin e gjakut sepse ul nivelet e hormoneve të stresit në trupin tuaj”, shpjegon Dr. Goldberg. Në fakt, një studim i fundit i Harvardit zbuloi se njerëzit që praktikonin teknika relaksimi si frymëmarrja e thellë deri në 20 minuta në ditë ishin në gjendje të ulnin presionin e gjakut në një pikë ku nuk kishin më nevojë për ilaçe!

Arsyeja? Kur jemi të stresuar ose të shqetësuar, frymëmarrja jonë bëhet më e cekët, duke shkaktuar lirimin e hormoneve të stresit dhe duke ngritur presionin e gjakut.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 55499 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE