Si të bëjmë stilin e flokëve që po preferojnë të gjithë këtë verë!

vovalbania August 16, 2022 0 koment 3 Mund të lexoni në minuta.
Si të bëjmë stilin e flokëve që po preferojnë të gjithë këtë verë!

Ajo që filloi si valëzime para-Raphaelite në Met Gala u bë trendi i sezonit të flokëve sirenë në Festivalin e Filmit në Kanë – vetëm duke shfaqur një kthesë më të butë dhe më të gjithanshme. Këtu, Malena Harbers ndan këshillat e ekspertëve për të krijuar këtë stil flokësh super të thjeshtë veror, me ose pa mjete.

1. Shkurtoni punën përgatitore

Nuk keni nevojë për shumë produkte flokësh për të krijuar valë sirene, kështu që ato janë vërtet të lehta për t’u stiluar – plus, do të thotë se do të duken natyrale në vapën e verës, kur flokët tuaj janë të prirur të djersiten dhe të ngjiten.

Thotë stilisti i famshëm i flokëve Christian Wood, i cili krijoi flokët sirenë të Phoebe Dynevor për Met Gala. Çelësi, thotë ai, është të filloni me flokë të sapo larë e të pastër; asnjë produkt tjetër (përveç një mbrojtësi ndaj nxehtësisë, nëse jeni duke përdorur mjete) nuk janë rreptësisht të nevojshëm.

Nëse keni flokë me onde/kaçurrela ose pak të dredhur rreth vijës së flokëve, mund t’i lëmoni flokët fillimisht me një tharëse ose një pjaster drejtues, por nuk ka nevojë të jenë super të hijshme.

2. Përdorni një mjet për valëzim

Një mashë e valëzuar me tre pjesë funksionon për të gjitha llojet dhe teksturat e flokëve. Për të krijuar valët Met Gala të Phoebe Dynevor, fillova nga rrënjët për të krijuar një ngritje të mrekullueshme, më pas e çova mashën deri në skajet e flokëve të saj, duke shtrënguar çdo pjesë pa u mbivendosur.

Ai sugjeron ta ndani flokët tuaj në seksione të trasha dhe t’i spërkatni secilën me llak flokësh për më shumë mbajtje përpara se të përdorni valëzimin. Bëjeni këtë para pasqyrës për lehtësi dhe mos e mbani hekurin më shumë se pesë sekonda në çdo seksion.

Njerëzit shpesh mendojnë se sa më gjatë të mbani nxehtësinë në flokë, aq më shumë do të mbajnë valët, por në të vërtetë krijon një shenjë të panatyrshme.

3. Alternativa pa ngrohje

Mund të krijoni të njëjtën pamje me gërsheta, por Wood paralajmëron se është më e vështirë të kontrollosh rezultatin. Filloni me flokë të thatë dhe një ndarje në qendër, më pas “nëse keni fije të holla, krijoni dy gërsheta, duke e filluar secilin lirshëm në lëkurën e kokës dhe duke i gërshetuar deri në skaje për t’ju dhënë valëzimin nga rrënja në majë. Sigurojeni me një copë mëndafshi dhe lëreni gjithë natën, thotë Wood. Për flokë më të trashë, zgjidhni rreth katër deri në gjashtë gërsheta në total, në varësi të trashësisë së flokëve tuaj.

Nëse janë të prirur për t’u elektrizuar, hidhni pak serum zbutës përpara se të gërshetoni.

4. Shtoni llak

Këtë sezon, pamja është një valë sirenë më e hijshme sesa versionet e lirshme ose me teksturë të viteve të kaluara. Pra, përpiquni të mos i bëni valët tuaja shumë të çrregullta në mënyrë që të mbani këtë element.

Ja ku është çelësi produkti përfundimtar i duhur.

Pasi flokët tuaj të jenë gati plotësisht, përdorni një llak shumë të lehtë tek të gjithë flokët për t’i dhënë atyre qëndrueshmëri dhe strukturën më të vogël. Më pëlqen gjithashtu të marr një sasi shumë të vogël vaji të thatë, ta kaloj nëpër gishta dhe më pas t’i përdor si krehër për t’i bërë valët paksa të ashpra dhe për të shtuar shkëlqim.

Përqafoni strukturën tuaj natyrale

Ndërsa kjo pamje funksionon më së miri në flokë më të gjatë që janë të gjitha me një gjatësi, ju mund t’i ndryshoni ato që të funksionojnë edhe me flokë të shkurtër, me prerje me shtresa ose flokë kaçurrelë.

Do të keni më shumë një pamje plazhi me flokë më të shkurtër – ashtu si do të bëni nëse përdorni mashën në majë të kaçurrelave natyrale ose valëzimeve. Sa më të lëmuar të jenë flokët tuaj në fillim, aq më i lëmuar është fundi, kështu që gjithçka varet nga sa kohë keni dhe si dëshironi të interpretoni trendin. Është gjithmonë mirë të kesh një version të shkurtuar të çdo look-u nëse funksionon më mirë për llojin e flokëve tuaj natyral.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 55499 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE