Thuajini ‘lamtumirë’ turmave të turistëve në kryeqytetet më të bukura të harruara të Evropës!

vovalbania August 16, 2022 0 koment 6 Mund të lexoni në minuta.
Thuajini ‘lamtumirë’ turmave të turistëve në kryeqytetet më të bukura të harruara të Evropës!

“Forma është e përkohshme; klasi është i përhershëm”, tha menaxheri legjendar i Liverpool FC, Bill Shankly, duke futur një fjalë të urtë që do të bëhej me shpejtësi një aksiomë sportive e veshur me hekur. Ajo mbijetoi, si të gjitha klishetë e qëndrueshme, sepse i ka rrënjët në të vërtetën.

Klasi është i përhershëm edhe jashtë lojës së bukur. Dhe askund kjo nuk është më e dukshme se sa në rrugët, arkitekturën dhe estetikën e kryeqyteteve të botës, ata flamurtarë të nderuar të kohës së cilësive më të mira të çdo kombi.

Por, siç do t’ju thotë kushdo nga Winchester, Kilkenny ose Scone, jo të gjitha kryeqytetet e sotme ishin flamurtarët e parë, as nuk shfaqin më shumë klasin, atë ajrin e mospërfilljes së pakonsideruar që ne të gjithë kërkojmë si udhëtarë. Çfarë mund të thuhet për paraardhësit e tyre fisnikë, ato metropolet e dikurshme që gjeografia, politika apo biznesi (ose të treja) i mashtruan nga kurorat e tyre? Janë dhjetëra ish-kryeqytete të shpërndara nëpër Evropë, plot madhështi të zbehur dhe hijeshi magjepsëse, që presin në heshtje për t’u eksploruar. Dhe të gjitha pa turmat stresuese, vonesat në aeroport dhe rritjen e çmimeve të pasardhësve të tyre të furishëm komunalë. Nëse jeni duke kërkuar për disa pushime ndryshe këtë verë, shikoni kryeqytetet më klasike të harruara të Evropës.

1. Sirakuza, Itali

E vendosur në bregun juglindor të Siçilisë, Sirakuza dikur ishte një metropol i lashtë, i lulëzuar me 300,000 banorë dhe kryeqyteti i Perandorisë së fuqishme Bizantine. I përshëndetur nga studiuesi romak Cicero si qyteti më i bukur i kohës së tij, rrugët e tij të gjarpëruara me kalldrëm, kishat madhështore dhe sheshet e mrekullueshme të çarmatosjes mbeten lavdishëm të paprekura, gjë që përbën një alternativë frymëzuese për qytetet moderne të plazhit të Siçilisë, si ato aty pranë Taormina.

Ku të hani

Regina Lucia: kuzhinë e pasur siciliane me një kthesë të zgjuar bashkëkohore, e shërbyer në një mjedis elegant. reginaluciaristorante.com

Ku të qëndroni

Ortea Palace: një ish-zyrë postare e mrekullueshme nga epoka e Musolinit, e shndërruar në një hotel pallat dhe plot dritë. orteapalace.com

2. Nafplio, Greqi

Ky port i bukur i Peloponezit ishte kryeqyteti i parë i Greqisë pas pavarësisë pasi shkundi sundimin osman në 1823. Ishte gjithashtu kryeqyteti i Mbretërisë së Moresë të Venecias në shekujt 17 dhe 18. Sipas mitologjisë greke, qyteti, i cili qëndron në një gadishull të ngushtë natyror që del në gjirin e shkëlqyeshëm të Argolis, u themelua nga Nafplios, djali i Poseidonit. Sot, ajo është një kënaqësi arkitekturore, e mbushur me kështjella mesjetare, monumente antike dhe ndërtesa neoklasike dhe njihet për plazhet e saj të bukura dhe restorantet luksoze të ushqimeve të detit.

Ku të hani

Wild Duck: një bistro komod që ofron ushqime të këndshme moderne greke, të shijuara më së miri nga tavolinat në oborrin pranë skelës. wildduck-nafplio

Ku të qëndroni

Nafplia Palace: një strehë madhështore në majë të shkëmbit me pamje ujore që të lë pa frymë. nafpliapalace

3. Poznań, Poloni

Praga, Vjena dhe Krakova.. është qesharake që Poznań, kryeqyteti origjinal i Polonisë, nuk është më i njohur për udhëtarët ndërkombëtarë. Një bërthamë e bukur mesjetare strehon një sërë dyqanesh, kafenesh dhe baresh shumëngjyrëshe, plus një sërë muzesh të çuditshëm, duke përfshirë një kushtuar brioshit dhe një tjetër patateve modeste. Nëse ushqimi i mirë është gjëja juaj, Poznań është i duhuri për ju. Ai krenohet me disa nga restorantet më inovative të Evropës Qendrore. Ndërkohë, vizitorët e guximshëm mund të provojnë aftësinë e tyre në luhatjen epike të stadiumit në majë të terrenit të futbollit të Lech Poznań: një kryqëzim midis një kërcimi me litar, një trampoline dhe Tarzanit me steroide.

Ku të hani

Ratuszova: një restorant i dashur lokal që po përgatit kuzhinën e përsosur polake për më shumë se 70 vjet. ratuszova.pl

Ku të qëndroni

City Park Hotel: një hotel elegant butik në një vend kryesor, me një spa të vlerësuar me çmime. cityparkhotel.pl

4. Turku, Finlandë

Një nga sekretet më të mirëmbajtura të Evropës Nordike, ky qytet jugor finlandez ishte kryeqyteti i vendit për më shumë se 500 vjet, derisa rusët e pushtuan në fillim të shekullit të 19-të dhe në vend të kësaj dolën drejt Helsinkit. Sot, Turku është i njohur për skenën e tij të artit dhe kulturës (Muzeu i tij i Artit Wäinö Aaltonen dhe muzeu Sibelius i fokusuar në muzikë janë të jashtëzakonshëm dhe ia vlen të vizitohen), si dhe është porta për në Detin e Arkipelagut ku do të gjeni një rrjet prej 20,000 ishujve të pacenuar të Balltikut. Bregu i famshëm i lumit Turku është i mbushur me restorantet dhe baret e tij më të mira, gjë që krijon një lagje të plotë mini-ngrënieje në zemër të qytetit.

Ku të hani

Mami: kuzhinë e jashtëzakonshme moderne skandinave, në një mjedis të qetë dhe të nënvlerësuar. mami.fi

Ku të qëndroni

Hotel Kakola: një pronë butik elegant në një ish-burg, i cili i përket historisë së tij. hotelkakola.fi

5. Varaždin, Kroaci

I ashtuquajtur “Vjena e Vogël” nga vendasit, Varaždin ndodhet në lumin Drava, vetëm 50 milje në veri të Zagrebit dhe ishte kryeqyteti i Kroacisë nga viti 1756 deri në 1776. Një bukuri e mirëfilltë e atilit barok, qendra e tij është e mbushur me shkëlqimin e shekullit të 18-të, kafene të çuditshme dhe muzetë interesantë, për të mos përmendur një kështjellë madhështore mesjetare. Me qytete të tilla si Dubrovniku, Spliti dhe Zagrebi tani përgjithmonë të ngopur me turistë (dhe rritjet e çmimeve që pashmangshmërisht i pasojnë ato) Vjena e Vogël simpatike është një alternativë e përballueshme, e qetë për ata që duan të përjetojnë Kroacinë e vjetër në lavdinë e saj të vërtetë.

Ku të hani

Bedem: një restorant komod, i vlerësuar me çmime, që ofron ushqime moderne luksoze me çmime të lira, në hijen e kështjellës së vjetër. bedem-varazdin.com

Ku të qëndroni

Park Boutique Hotel: një hotel elegant i vendosur në parkun kryesor në zemër të qytetit. park-boutique-hotel.eu

6. Coimbra, Portugali

Ky qytet i lashtë në majë të kodrës mund të tregojë një histori që shtrihet më shumë se 2000 vjet më parë, por epoka e tij e artë ishte gjatë shekujve 12 dhe 13, kur shërbeu si kryeqyteti i Portugalisë. Shtëpia e një prej universiteteve më të vjetra në Evropë (themeluar në 1290), rrugët e saj të pjerrëta historike janë çuditërisht të gjalla, me popullsinë studentore që jep një gjallëri që përgënjeshtron hirin e heshtur mesjetar të qytetit të vjetër. Vizitojeni në maj për Queima das Fitas (Djegia e Shiritave), një traditë universitare e nderuar nga koha që është ngritur në statusin e festivalit në mbarë qytetin, me muzikë, vallëzim dhe parada.

Ku të hani

Zé Manel dos Ossos: i fshehur pas një dere të jashtëzakonshme pranë lumit, ka shumë që pretendojnë se ky është restoranti më i mirë në Portugali.

Ku të qëndroni

Quinta Das Lágrimas: një ish-rezidencë mbretërore e restauruar me dashuri që nxjerr stil dhe romancë – dhe që ia vlen udhëtimi. quintadaslagrimas.pt

7. Edirne, Turqi

E njohur më parë si Adrianopoja, Edirne krenohet me një përzgjedhje të ndërtesave madhështore osmane, veçanërisht Xhaminë e Selimit të shekullit të 16-të, e cila mbizotëron qytetin me kupolën e saj kolosale dhe minaret me brirë. E vendndodhur dy orë e gjysmë me makinë në veriperëndim të Stambollit, Edirne ndodhet në atë që dikur ishte Trakia e lashtë, në një udhëkryq të madh kontinental. Për shkak të kësaj, ajo ka një histori lufte dhe pushtimi pothuajse të përhershme, deri në shekullin e 20-të. Për fat të mirë, lufta e vetme që ndodh atje tani është gjatë Festivalit të tij vjetor të Mundjes me Vaj Kırkpınar, kur një numër mundësish nga e gjithë Turqia zhvishen, lyhen me vaj dhe mundin njëri-tjetrin për tre ditë për të fituar një brez të artë.

Ku të hani

Ponsetya: kuzhinë mesdhetare e nivelit të lartë me pamje shoqëruese nga çatia. restaurantguru.com

Ku të qëndroni

Margi Hotel: një hotel me pesë yje dhe spa, i pozicionuar me lehtësi në qendër të Edirnes. margiotel.com

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 55495 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE