Vdiq 10 herë në 19 vite dhe është ende gjallë, historia e pazakontë e 63-vjeçares!

vovalbania August 16, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Vdiq 10 herë në 19 vite dhe është ende gjallë, historia e pazakontë e 63-vjeçares!

Thonë që macet kanë 9 jetë, por një grua në Shtetet e Bashkuara i ka kaluar të gjitha pritshmëritë, pasi është kthyer nga vdekja plot 10 herë. Sipas ‘Daily Mail’, mësuesja 63 vjeçare, tashmë në pension vuante nga një sëmundje e rrallë e muskujve të zemrës. Asaj i është vendosur prej vitit 2003 një defibrilator, një pajisje që i jep impulse zemrës, kur ajo pushon.

Pajisja zakonisht përdoret një herë gjatë gjithë jetës së pacienit. Por gruaja e paidentifikuar nga Minnesota ka shpëtuar plot 10 herë prej saj në 19 vitet e fundit. Në një rast zemra e saj ndali për plot 18 sekonda. Doktorët në qendrën mjekësore Tufts në Boston shprehen se rasti i gruas në fjalë tregon fare mirë fuqinë dhe rezistencën e defibrilatorit për të shpëtuar jetë. Një pajisje e ngjashme i është vendosur dhe futbollistit danez Christian Eriksen, zemra e të cilit pushoi për 5 minuta gjatë ndeshjes së Europianit, majin e kaluar.

Simptomat kryesore janë gulçim, dhimbje gjoksi, palpitacione dhe kokëfortësi. Shumica e të sëmurëve kanë pak ose aspak simptoma dhe jetojnë një jetë normale. Por një grup i vogël janë në rrezik të zhvillimit të aritmisë kërcënuese për jetën, një rrahje anormale e zemrës që mund të shkaktojë ndalimin e papritur të saj kështu që janë në rrezik të vdekjes. Stresi, stërvitja, kafeina ose droga të tjera mund të jenë një shkaktar. Sëmundja e muskujve të zemrës dikur ishte shkaku më i zakonshëm i vdekjes së papritur, por përhapja e ICD-ve ka bërë që norma të bjerë në mënyrë dramatike.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 54527 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE