NASA bën të ditur se përpjekja e radhës për lëshimin e raketës në Hënë do të jetë këtë të shtunë!

vovalbania September 01, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
NASA bën të ditur se përpjekja e radhës për lëshimin e raketës në Hënë do të jetë këtë të shtunë!

Përpjekja e re për të nisur raketën e NASA-s drejt Hënës është planifikuar të shtunën, fluturimi testues pa pilot i misionit të shumëpritur Artemis, i cili u shty pardje për arsye moti dhe teknike. Kjo u bë e ditur nga një drejtues i agjencisë hapësinore amerikane gjatë një konference.

NASA do të dërgojë në orbitë një nga raketat më të fuqishme ndonjëherë, e cila do të bëjë një nga hapat më të rëndësishëm drejt arritjes së qëllimit të vendosur më parë, kthimin e njerëzve në Hënë deri në vitin 2025. SLS është mjeti më i fuqishëm i zhvilluar ndonjëherë nga NASA dhe do të jetë themeli i projektit të saj Artemis, i cili synon të kthejë njerëzit në sipërfaqen hënore pas një mungese 50-vjeçare, sipas BBC.

Raketa është planifikuar të ngjitet nga Qendra Hapësinore Kennedy. Detyra e tij do të jetë të shtyjë një kapsulë provë, të quajtur Orion, larg Tokës. Kjo anije kozmike do të rrotullohet rreth Hënës në një hark të madh përpara se të kthehet në shtëpi në Oqeanin Paqësor pas gjashtë javësh. Orion nuk është i pajisur me ekuipazh për këtë demonstrim, por duke supozuar se i gjithë hardware-i funksionon siç duhet, astronautët do të ngjiten në bord për një seri të ardhshme misionesh gjithnjë e më komplekse, duke filluar nga viti 2024.

Gjithçka që po bëjmë me këtë fluturim Artemis I, ne po vëzhgojmë se çfarë mund të vërtetojmë dhe çfarë mund të demonstrojmë që do të zvogëlojë rrezikun për misionin e ekuipazhit Artemis II.

Ky ishte shpjegimi që dha astronauti i Nasa-s, Randy Bresnik.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 57799 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE