Nuk është përrallë, e kemi seriozisht/Keni dëgjuar ndonjëherë për plazhin e kokoshkave?!

vovalbania September 01, 2022 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
Nuk është përrallë, e kemi seriozisht/Keni dëgjuar ndonjëherë për plazhin e kokoshkave?!

Plazhi i kokoshkave (Popcorn Beach) është një plazh i famshëm në ishullin Fuerteventura. Ky vend i mrekullueshëm natyror vizitohet nga shumë turistë kureshtarë dhe është një nga “sekretet” e reja më emocionuese të Ishujve Kanarie. Lexoni këtë artikull për të mësuar se si të arrini në atë plazh, çfarë të bëni dhe çfarë shije kanë këta “gurë” të vegjël!

Çfarë është ‘Plazhi i kokoshkave’?

Plazhi i kokoshkave, ose “Playa del Bajo de la Burra” siç quhet fillimisht, është një nga plazhet më interesante në Fuerteventura. Nuk është plazhi tipik që ne jemi mësuar të vizitojmë, pasi në vend të gurëve, guralecave apo rërës, ky plazh në fakt është i mbuluar me kokoshka. Epo, jo në të vërtetë, por fosilet e vogla të algave të bardha që mbulojnë pjesën më të madhe të bregdetit duken tamam si kokoshkat e fryra! Këto alga detare quhen rodolite dhe megjithëse fillimisht kanë ngjyrë të kuqe, ato bëhen të bardha me kalimin e kohës. Valët i shtyjnë në breg, duke u dhënë edhe formën e tyre unike. Ky fenomen natyror mund të vërehet edhe në plazhe të tjera, por plazhi i kokoshkave në Fuerteventura është një nga më mbresëlënësit!

Si mund të shkoj në ‘Plazhin e kokoshkave’?

Plazhi i kokoshkave ndodhet në bregun verior të Fuerteventura, afër qytetit të Corralejo në komunën e La Oliva. Mund të shkoni në plazh në këmbë nga Corralejo, duke përshkruar një shteg ecjeje 1-orëshe. Përndryshe, ju mund të shkoni me makinë në plazhin e kokoshkave , duke ndjekur rrugën Majanicho, në lindje të fshatit bregdetar të Majanicho. Distanca nga porti i Morro Jable në plazhin e kokoshkave është afërsisht 120 km, ndërsa nga Puerto del Rosario, që ndodhet 41 km nga plazhi, është 40 minuta me makinë.

A ia vlen të vizitohet ‘Plazhi i kokoshkave’?

Plazhi i kokoshkave është padyshim një vend që ia vlen të vizitohet! Peizazhi mbresëlënës, ujërat e pastër dhe mjedisi i qetë i plazhit janë perfektë për t’u çlodhur dhe për të bërë qindra foto! Këto ditë nuk është aq i izoluar sa dikur, pasi është bërë virale në rrjetet sociale, por  është ende i paprekur!
Organizatat lokale mjedisore kanë nisur një fushatë ruajtjeje dhe sensibilizimi për mbrojtjen e plazhit. Ju ende mund të vizitoni me siguri, të ecni mbi “kokoshkat”, të shijoni detin dhe të postoni sa më shumë foto që dëshironi, por, ju lutemi, mos merrni algat nga plazhi. Fosilet e algave janë pjesë përbërëse e habitatit natyror dhe nuk duhen hequr.
Ekziston një fushatë e vazhdueshme në internet nën hashtag #pasasinhuellaporlaoliva, që përkthehet si “Vizitoni La Oliva pa lënë asnjë gjurmë” për të informuar udhëtarët për rëndësinë e ruajtjes ekologjike në zonë.

A ka shije si kokoshka?

Normal që jo, sepse janë alga dhe jo kokoshka të vërteta.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 58383 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE