Beqar/e sipas zgjedhjes: Cilat janë arsyet e këtij vendimi?

vovalbania October 02, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Beqar/e sipas zgjedhjes: Cilat janë arsyet e këtij vendimi?

Shumë njerëz pretendojnë se janë beqarë me zgjedhje, por çfarë do të thotë saktësisht kjo? Dhe cilat janë arsyet që drejtojnë këtë lloj vendimi? Zbuloni pse burrat dhe gratë preferojnë të jenë vetëm në vend që të kërkojnë dashuri.

Pse vendosni të qëndroni beqar/e

Ka shumë njerëz që zgjedhin të mos duan të fejohen, por arsyet e këtij vendimi shpesh janë shumë të ndryshme nga njëra-tjetra. Ka nga ata, për shembull, që janë djegur nga një zhgënjim në dashuri dhe kanë nevojë për pak kohë vetëm për t’u rikuperuar, ose ka nga ata që betohen se nuk duan të kenë më kurrë asgjë me marrëdhëniet e dashurisë. Megjithatë, ka edhe burra dhe gra që zgjedhin të qëndrojnë beqarë për periudha të ndryshme të jetës së tyre, në mënyrë që të fokusohen në prioritetet e tyre.

Më mirë vetëm sesa në çift: pse?

Cilat janë arsyet që i shtyjnë burrat dhe gratë të jetojnë beqarë dhe të mos duan as të nisin një histori dashurie? Këtu janë shkaqet më të zakonshme:

 • nevoja për t’u fokusuar në qëllimet e veta profesionale në kurriz të dashurisë, e cila shpesh shihet si një shpërqendrim
 • vullneti për t’u rritur si person dhe për të riafirmuar nevojat personale
 • dëshira për të bërë gjëra vetë për të provuar veten
 • një dëshirë shumë e fortë për autonomi
 • pamundësia për të jetuar një marrëdhënie të ekuilibruar dhe të qetë me partnerin
 • prirja për vetminë. Në këtë rast, ju preferoni të jeni vetëm në vend që të jetoni një marrëdhënie fasadash me dikë që nuk jeni vërtet të dashuruar
 • Si t’i përgjigjeni kritikave

  Nëse edhe ju e përcaktoni veten “single sipas zgjedhjes” dhe jeni plotësisht të kënaqur me jetën tuaj, mund të ndodhë që të merrni kritika nga ata që nuk e miratojnë këtë lloj vendimi. Në këtë rast, është e rëndësishme që të mos keni frikë nga gjykimi i të tjerëve dhe të përgjigjeni me ton duke përsëritur se jeni të kënaqur me jetën tuaj. Nga ana tjetër, është po aq e rëndësishme të mos fosilizosh zgjedhjet e dikujt dhe të qëndrosh fleksibël. Të mbash hapur një dritë dashurie, në fakt, ndihmon të mos ngrihen mure emocionale që mund të rezultojnë, në afat të gjatë, shumë të vështira për t’u prishur.

  Biletë:

  vovalbania

  Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

  Total 58618 ka shpërndarë postimin.
  MEDIAT SOCIALE