Si ta nisni sa më mirë ditën tuaj…/Këshilla nga disa prej yjeve të showbiz-it dhe jo vetëm!

vovalbania November 24, 2022 0 koment 4 Mund të lexoni në minuta.
Si ta nisni sa më mirë ditën tuaj…/Këshilla nga disa prej yjeve të showbiz-it dhe jo vetëm!

Mënyra se si e filloni mëngjesin ka shumë rëndësi. Në këtë artikull, MALENA HARBERS ndan rutinat pozitive të disa prej yjeve të showbiz-it por jo vetëm në lidhje me formulat për t’u ndjerë sa më mirë.

1.Mos shkoni direkt në telefonin tuaj

Miranda Kerr, modele dhe themeluese e “Kora Organics”

“Burri im zgjohet në 5.30 të mëngjesit, që do të thotë se zgjohem edhe unë. Dikur kontrolloja menjëherë emailet e mia, por tani e mbaj celularin në modalitetin e aeroplanit dhe kaloj një orë të mirë me veten derisa fëmijët të zgjohen në orën 6.30 të mëngjesit. Bën një ndryshim të madh, përndryshe nuk kam kohë për veten time e aq më tepër të menaxhojë kompaninë time nga shtëpia.”

2.Bëni joga

Barbara Sturm, mjeke estetike

“Në një ditë ‘të keqe’ të fytyrës, bëj një qëndrim me kokën poshtë për të energjizuar dhe për të lejuar gjakun të rrjedhë dhe më pas përdor maskën time të fytyrës për një rifreskim total të lëkurës, mendjes dhe trupit. Unë përdor gjithashtu qese çaji të zi që janë ftohur në frigorifer dhe i vendos nën sy. Nëse jeni të prirur për ënjtje në mëngjes, atëherë pini më pak ujë gjatë natës dhe flini mbështetur në një jastëk më të madh. Në shumicën e ditëve, fillimisht shkoj në tualet dhe laj dhëmbët dhe para kafesë së parë vendos një maskë për fytyrën. Më pas, me maskën, bëj një kafe latte me qumësht soje dhe kontrolloj emailet dhe mesazhet e mia.”

3.Mbushni gotën me çaj ose kafe

Hannah Bronfman, ndikuese dhe themeluese e HBFIT

“Çdo mëngjes pi një filxhan ujë me limon, duke e mbajtur në temperaturën e dhomës për të ruajtur enzimat dhe për ta bërë më të lehtë pirjen e shpejtë. Më pas shtoj një pluhur probiotik në një gotë lëngu (zakonisht grejpfrut: probiotikët e bëjnë vitaminën C në grejpfrut më të lehtë për t’u tretur). E ndërroj kafen me matcha-n, ose një përzierje me rrënjë luleradhiqe dhe çikore dhe e konsumoj atë me disa barishte adaptogjene që lehtësojnë stresin, të tilla si gjethet e moringas. Kjo më jep atë që më duhet pa pakësimin e kafeinës. Por kur kam nevojë për energji shtesë para stërvitjes, pi një kafe klasike, kjo bën një ndryshim të vërtetë në qëndrueshmërinë time.”

4.Provoni një meditim të udhëhequr

Kate Moss, modele dhe themeluese e “Cosmoss”

“Gjëja e parë çdo mëngjes, pi çajin tim dhe meditoj. Mendoj se marrja e këtyre pak çasteve për vete çdo mëngjes më ndihmon vërtet të përgatitem për ditën time. Meditimi është vërtet i fuqishëm për mua. Unë kam pasur vështirësitë e mia, siç kemi të gjithë ne, por çdo gjë që mund t’ju mbështesë është e mirë. Unë kam praktikuar dhe kam provuar të gjitha llojet e ndryshme për pesë vjet dhe tani bëj një meditim të udhëhequr. Unë bëja 20 minuta çdo ditë, por tani bëj 10 minuta dhe jam mirë.”

5.Vendosni një qëllim

Nigma Talib, mjeke

“Sapo hap sytë, vendos një qëllim për ditën time. Kjo më ndihmon të përqendrohem dhe të krijoj, pikërisht në atë moment, pikërisht atë që dua të arrij. Pasi të vendoset qëllimi im, unë ndjek një meditim të udhëhequr 12-minutësh që përfshin këndimin, pëshpëritjen dhe më pas përsëritjen në heshtje të këngës. Meditimi quhet Kirtan Kriya. Unë shtrihem në shtrat ndërsa e bëj këtë. Bëj trokitje me gishta kur këndoj mantrën Saa-Taa-Naa-Maa, kjo më ndihmon të forcoj qëllimin tim dhe të përmirësoj rrjedhjen e gjakut në trurin tim, gjë që më zgjon dhe më lë të ndihem e fokusuar dhe gati për të shkuar.”

6.Praktikoni gargarën

Pati Dubroff, grimere e famshme e Chanel

“Gjëja e parë që bëj në mëngjes është praktika e lashtë Ayurvedike e tërheqjes së vajit. Është i shkëlqyeshëm për higjienën orale, si dhe për të vrarë bakteret dhe për të reduktuar inflamacionin. Unë e kam bërë këtë praktikë çdo ditë për shumë vite dhe e di që më ndihmon. Unë përdor një përzierje që është zhvilluar nga një stomatolog i cili fokusohet në shëndetin natyral oral. Ndër të tjera, përzien vajrat e susamit, neem, rigon dhe mirrë. E rrotulloj në gojë për të paktën 20 minuta kur zgjohem për të nisur ditën. Është një kujtesë e shkëlqyer që kujdesi për shëndetin tim është urdhri i parë i punës çdo ditë.”

7.Përqendrohuni në frymëmarrjen tuaj

Elle Macpherson, modele dhe themeluese e “WelleCo”

“Zgjohem herët dhe kaloj 45 minuta duke praktikuar frymëmarrjen, ishte e vështirë në fillim, por ka qenë një ndryshim i plotë i lojës. I vendos duart nën kockën e gjoksit, ndjej frymëmarrjen dhe fokusohem në ritmin e tij. Pas 20 thithjeve dhe nxjerrjeve të thella, ndjej një ndryshim të vërtetë. Nuk është një praktikë formale meditimi, por më shumë për të marrë kohë për të pastruar mendjen time, për të reflektuar dhe ngadalësuar trurin. Më duket shumë e qetë dhe me të vërtetë më përgatit për ditën.”

8.Shpreh mirënjohje

Simone De La Rue, themelues i “Body by Simone”

“Unë e filloj çdo mëngjes me një moment mirënjohjeje. Djali ynë i vogël shkon gjithmonë në shtrat me burrin tim dhe mua në mëngjes dhe ne kemi një përqafim. Kjo është pjesa ime e preferuar e ditës sime; qetësia para stuhisë. Gjej një moment për të qenë mirënjohës për familjen time, shëndetin dhe jetën time. Kjo më vendos në një mentalitet pozitiv. Më pas ndez një qiri dhe vë muzikë ndërsa bëj mëngjesin. Diçka rreth ritualit të ndezjes së qiririt më zgjon menjëherë shqisat.”

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 58061 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE