E gjithë bota po flet për të! Cristiano Ronaldo qëndroi në stol, por mos ndoshta i la vendin një ylli të ri?!

vovalbania December 07, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.

Nuk kishte Cristiano Ronaldo, nuk kishte probleme për Portugalinë pasi ajo prodhoi një paraqitje dinamike për të mposhtur Zvicrën 6-1 dhe për të arritur në çerekfinale në Katar 2022. Sulmuesi u hoq nga formacioni titullar të martën nga Fernando Santos, por vendimi i guximshëm i dha rezultat portugezit.

Zëvendësuesi i Ronaldos, 21-vjeçari Gonçalo Ramos, shënoi disa gola të shkëlqyeshëm teksa kryesonte një sulm drithërues të Portugalisë. I riu i Benfica-s, i cili ishte vetëm dy vjeç kur Ronaldo bëri debutimin e tij ndërkombëtar, hapi rezultatin në pjesën e parë pasi lëshoi ​​një gjuajtje përvëluese ndaj portierit Yann Sommer në minutën e 17-të. Mbrojtësi veteran Pepe më pas dyfishoi epërsinë e Portugalisë para pjesës së parë me një goditje me kokë, pasi Zvicra nuk arriti të përballet me ndeshjen e raundit të 16-të.

Ramos vazhdoi formën e tij të shkëlqyer në pjesën e dytë, duke përfunduar një lëvizje të rrjedhshme me një përfundim të mirë në shtyllën e afërt përpara se të jepte një asist për Raphaël Guerreiro për të shënuar të katërtin. Manuel Akanji shënoi një gol ngushëllues për Zvicrën, por kishte ende kohë që Ramos të shënonte të tretin me një goditje të këndshme mbi portierin. Rafael Leão e mbylli rezultatin me golin e gjashtë në kohën shtesë.

Fitorja kundër Zvicrës ishte performanca më e mirë e Portugalisë në turne dhe ngre pyetjen nëse Ronaldo do të jetë në gjendje të rikthehet në formacionin fillestar për ndeshjen çerekfinale të skuadrës së tij kundër Marokut të shtunën. 37-vjeçari bëri një paraqitje të vonë si zëvendësues të martën, duke shkaktuar një brohoritje të madhe nga turma, por ndeshja do të mbahet mend për lindjen e një ylli të ri Ramos të Portugalisë.