Botërori i Klubeve me 32 skuadra/ Presidenti i FIFA-s zbulon planin e formatit të ri që do të startojë nga Maroku!

vovalbania December 16, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Botërori i Klubeve me 32 skuadra/ Presidenti i FIFA-s zbulon planin e formatit të ri që do të startojë nga Maroku!

Botërori i Klubeve do të pësojë një ndryshim, po zgjerohet në 32 ekipe që është një gjë e madhe shumë.

Kjo do të thotë se turneu i klubeve i drejtuar nga FIFA do të katërfishohet në madhësi nga formati aktual me shtatë palë. Ndryshimet e mëdha do të hyjnë në fuqi nga viti 2025, siç u zbulua sot nga presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

Chelsea është fituesi i fundit i edicionit 2021-2022. Si fitues në fuqi i Ligës së Kampionëve, mundi në finale kampionen e Copa Libertadores Palmeiras në finalen e shkurtit.

Real Madridi do të jetë përfaqësuesi evropian në edicionin 2022-2023 pas fitores së tyre ndaj Liverpoolit në Paris në maj. Infantino konfirmoi se turneu do të zhvillohet në Marok, ashtu siç ishte në 2013 dhe 2014.

Real Madrid është skuadra më e suksesshme në historinë e turneut me katër tituj, një më shumë se rivalja e saj Barcelona. Skuadra braziliane Corinthians dhe Bayern Munich kanë fituar nga dy, ndërkohë 14 nga 15 të fundit janë fituar nga skuadra evropiane.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 41931 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE