Çfarë duhet të dini për njollat e bardha që shfaqen te thonjtë tuaj!

vovalbania December 17, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Çfarë duhet të dini për njollat e bardha që shfaqen te thonjtë tuaj!

Ka disa arsye pse shfaqen njollat e bardha te thonjtë tuaj, por në shumicën e rasteve arsyet janë të padëmshme. Tradicionalisht besohet se njollat e bardha në thonj tregojnë mungesë kalciumi dhe këshillohet të pini më shumë qumësht. Ato zakonisht shfaqen thjesht sepse ka pasur një traumë të thonjve. Në rastet më të këqija, njollat e bardha mund të zbulojnë shenja të malaries, sëmundjes së Hodgkin ose anemisë së qelizës drapër. Sidoqoftë, këto janë dukuri jashtëzakonisht të rralla.

Nëse katër fjalë do ta bënin botën të rrotullohet, ato do të ishin: “Kam nevojë për një manikyr!” Të gjithëve na ka ndodhur t’ju hedhim një sy thonjve tanë dhe të vëmë re se ato kanë marrë një nuancë të verdhë. Por mos u trembni. “WomanHealth” ka kontaktuar me dermatologen Shereene Idriss, për të zbuluar pse ndodh kjo dhe si ta luftojmë atë. Zbuloni më shumë duke klikuar këtë link.

Shpesh harrojmë, por thonjtë kërkojnë kujdes shtesë. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse ata janë të brishtë dhe të dobët. Nëse keni thonj të brishtë, do të duhej t’i kushtonit më shumë kujdes ushqimit. Është me rëndësi të pini ujë dhe të konsumoni proteina dhe perime.

Kur bëhet fjalë për vitaminat dhe mineralet të cilat janë posaçërisht të rëndësishme për thonj të bukur dhe të fortë, ju ndihmojnë vitaminat B posaçërisht biotina pastaj hekuri, kalciumi, zinku dhe seleni. Gjithashtu, që thonjtë të rriten më shpejt, aplikoni rregullisht një krem hidratues për të shmangur tharjen e thonjve dhe lëkurës përreth tyre.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 41792 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE