Drejtues mjetesh vëmendje, ja si mund ta mbani xhamin tuaj akull të pastër gjatë reshjeve!

vovalbania February 01, 2023 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Drejtues mjetesh vëmendje, ja si mund ta mbani xhamin tuaj akull të pastër gjatë reshjeve!

Shoferët kanë mbetur të habitur nga një truk i zgjuar për të ndaluar ngjitjen e ujit në pasqyrat e krahëve të makinave të tyre. Truku i zgjuar u testua në një video të mediave sociale dhe i la shikuesit të habitur mbi efektivi ishte. Këshilla e fshehtë është që të lyeni pasqyrën tuaj të krahut me sapun dhe më pas ta fshini butësisht me një leckë, duke lënë një shtresë të hollë sapuni të papërshkueshëm nga uji në gotë.

Më pas, kur uji spërkatet mbi pasqyrë, ai rrëshqet menjëherë nga ajo pa lënë pika të grumbulluara në sipërfaqen e saj. Fillimisht e gjetur në një video të TikTok, këshilla u testua me kamera nga përdoruesi i Instagramit, Michael Khieu. Ai postoi klipin e tij të testit të tij me mbishkrimin “Fakt apo trillim?”.

Në video, ai e kreu “eksperimentin” në një nga makinat e tij, një Ford Mustang, për të përcaktuar nëse funksionon apo jo. Ai përdori një zorrë uji për të inskenuar reshjet, duke spërkatur pasqyrën e tij të krahut në formë pikash shiu. Menjëherë, ai e fshiu xhamin me sapun dhe më pas e fshiu një leckë. Më në fund, e lau me ujë nga një shishe plastike, e cila u kullua pa mbetur asnjë pikë në pasqyrë. Khieu u habit që truku funksionoi dhe e shoqëroi postimin e tij me disa emoji me ninxha.

Komentuesit u mahnitën nga truku i cili funksionoi me sukses. Njëri shkroi:

Kjo është shkencë.

Një tjetër thjesht tha “boom”. Duke u përpjekur të shpjegojë sekretin një komentues tha:

Është për shkak të vajit në sapun.

Ky është rasti, të paktën në teori, sepse vaji i sapunit nuk tretet në ujë dhe kështu sipërfaqet e veshura me vaj janë të papërshkueshme nga uji. Megjithatë, një komentues tjetër kërkoi kujdes, duke paralajmëruar se shtresa e vajit mund të reflektojë tepër dritën nga makinat e tjera pas.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 55497 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE