Nuk ka nevojë për palestër, ja si të shkrini dhjamin gjatë gjumit!

vovalbania June 26, 2023 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
Nuk ka nevojë për palestër, ja si të shkrini dhjamin gjatë gjumit!

Keni provuar çdo dietë dhe ushtrime, por ende nuk mund t’i hiqni qafe ato kilogramë të tepërt? Atëherë është koha për të shtuar një strategji të re. Flini gjumë. Gjumi është një faktor shumë i rëndësishëm kur bëhet fjalë për humbjen e peshës dhe mos marrja e gjumit të mjaftueshëm mund t’ju pengojë të merrni mjaftueshëm nga dieta juaj. Por a e dini se mund të përdorni fuqinë e gjumit në avantazhin tuaj për t’ju ndihmuar të digjni më shumë yndyrë?

Trista Best, një dietologe e regjistruar në Balance One Supplements , ndan pesë mënyra të vogla por efektive për të djegur dhjamin e trupit ndërsa flini. Këto këshilla janë mjaft të lehta për t’u zbatuar dhe kërkojnë përpjekje minimale, duke i bërë ato perfekte për njerëzit e zënë që nuk kanë kohë për të kaluar në palestër ose në kuzhinë. Mundohuni të hani vaktin tuaj të fundit disa orë para gjumit dhe të qëndroni të uritur deri në mëngjes të nesërmen, ose më mirë akoma, prisni deri në kohën e drekës.

Kjo mund të ndihmojë trupin tuaj të djegë yndyrën në vend të glukozës për energji gjatë natës. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit , gjumi në një dhomë të freskët mund të rrisë metabolizmin tuaj dhe të aktivizojë yndyrën kafe që djeg kalori për të gjeneruar nxehtësi. Pra, ulni termostatin dhe lëreni trupin tuaj të bëjë punën ndërsa ju pushoni. Ndërsa gjumi në një dhomë të freskët mund të duket si një ndryshim i vogël, mund të jetë një mënyrë efektive për të rritur humbjen e yndyrës gjatë gjumit.

Ushtrimet fizike mund të rrisin metabolizmin tuaj. Kjo do të thotë se ngritja e peshave mund t’ju ndihmojë të digjni më shumë kalori, edhe kur flini . Provoni një stërvitje të shpejtë forcash për të shpejtuar metabolizmin tuaj përpara se të shkoni në shtrat në mbrëmje. Dushet e ftohta dhe banjat me akull janë treguar se stimulojnë yndyrën kafe, të ngjashme me gjumin në një dhomë të freskët.

Plus, shoku i ujit të ftohtë mund të rrisë metabolizmin tuaj dhe t’ju ndihmojë të digjni më shumë kalori gjatë ditës. Hulumtimet tregojnë se ngrënia menjëherë para gjumit mund të bëjë që trupi juaj të ruajë kaloritë e tepërta si yndyrë në vend që t’i djegë ato për energji. Prandaj, shmangni të ngrënit të paktën dy deri në tre orë para gjumit për të lejuar sistemin tuaj të tretjes të bëjë punën e tij dhe të ndihmojë trupin tuaj të djegë dhjamin ndërsa flini. /Top Albania Radio/

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 48128 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE