SHBA lufton për të barazuar me Holandën në Kupën e Botës për femra!

vovalbania July 27, 2023 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.

Në një betejë të ngushtë dhe rimeç të finales së Kupës së Botës 2019, Ekipi Kombëtar i Grave të Shteteve të Bashkuara (USWNT) dhe Holanda – dy nga skuadrat më të mira në botë – dolën në barazim 1-1 të enjten në Kupën e Botës për Femra 2023 . Thirrjet “U-S-A, U-S-A!” ishin si një jehonë rreth Stadiumit Rajonal të Wellingtonit ndërsa skuadra u përball me Holandën në ndeshjen e tyre të dytë të turneut u shpërbë shpejt pasi holandezët morën epërsinë e hershme.

Mesfushorja Jill Roord vendosi Holandën në tabelë në minutën e 17-të, duke gjetur rrjetën pas portieres Alyssa Naeher. Ishte hera e parë që USWNT zmbrapset në një ndeshje të Kupës së Botës për femra që nga viti 2011 në çerekfinale kundër Brazilit. Përpara të enjtes, SHBA-të kishin zhvilluar 17 ndeshje radhazi pa u lënë pas, seria më e gjatë nga çdo ekip në historinë e turneut. Ndërkohë, Holanda ishte e uritur për hakmarrje pas humbjes 2-0 ndaj SHBA-së në Kupën e Botës 2019.

Pavarësisht se pasuan në pjesën e parë, USWNT mposhti Holandën 9-2 në pjesën e parë dhe të gjitha rastet e tyre për shënim më në fund u realizuan në minutën e 62-të. Kapitenja amerikane Lindsey Horan shënoi golin e barazimit me një goditje me kokë nga një goditje këndi, duke shkaktuar festime ekstatike në tribunë. Vetëm pak minuta më vonë, USWNT mendoi se kishin kaluar përpara pasi sulmuesja Alex Morgan gjeti rrjetën – por ajo ishte jashtë loje dhe goli u anulua.

Pavarësisht pesë minutave të pushimit të shtuar, të dyja skuadrat nuk ishin në gjendje të bënin më të mirën me njëra-tjetrën deri në momentin që fryu fishkëllima e fundit. Me barazimin, USWNT e zgjeron serinë e tyre të pamposhtur në 19 ndeshje në Kupën e Botës – më e gjata në historinë e turneut si për meshkuj ashtu edhe për femra. Duke folur pas ndeshjes, Horan e quajti të pabesueshme që skuadra ishte në gjendje të rikthehej dhe të shënonte golin e barazimit për të shmangur një humbje në fazën e grupeve.

E ndjeva vrullin gjatë gjithë kohës. Mendoj se në pjesën e parë mund të jemi pak të zhgënjyer në mënyrën se si luajtëm, por mendoj se i rregulluam gjërat menjëherë. Presioni që kemi, sasia e rasteve dhe mundësive që erdhën prej tij – kaq krenarë për ekipin dhe përgjigjen e tyre.