Japonia mposht Spanjën 4-0, ndërsa Zambia fiton për herë të parë një ndeshje në Kupën e Botës për femra!

vovalbania July 31, 2023 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.

Japonia ofroi një nga paraqitjet e Kupës së Botës për femra deri më tani për të mahnitur Spanjën 4-0 në Wellington të hënën. Goditja e pjesës së parë nga Hinata Miyazawa nga të dyja anët e një gjuajtje të devijuar nga Riko Ueki, i dha Japonisë 3-0 në avantazh deri në minutën e 40-të, pasi taktika e saj për të kapur Spanjën në kundërsulm dha përfitime në këtë ndeshje të Grupit C.

Pavarësisht presionit spanjoll dhe zotërimit të topit, Japonia zgjeroi më tej epërsinë përmes një goli të fundit të Mina Tanaka për të mbyllur një fitore mbresëlënëse. Me kryesimin e grupit, Japonia tani do të përballet me Norvegjinë në raundin e 16-të të fundit të turneut të shtunën. Spanja do të luajë në të njëjtën ditë me Zvicrën. Ndërkohë në Hamilton, Zambia fitoi fitoren e saj të parë ndonjëherë në Kupën e Botës për femra falë fitores 3-1 ndaj Kosta Rikës.

Lushomo Mweemba shënoi golin e parë të vendit në turne përmes një breshërie të lezetshme direkt nga këndi përpara se Barbra Banda të dyfishonte epërsinë nga pika e bardhë. Penalltia e Bandës ishte goli i 1000-të i Kupës së Botës për femra. Edhe pse një gabim nga portieri i Zambisë, Catherine Musonda, i dha Kosta Rikës një rrugë kthimi në lojë, me Melissa Herrera që shënoi, Zambia siguroi një fitore të famshme me Racheal Kundananji që e mbylli mbrëmjen në mënyrë të shkëlqyer me golin e saj të vonë në kohën e shtuar.