Lukashenko: Bashkëpunimet ushtarake Minsk-Pekin nuk synojnë vendet e treta

vovalbania August 17, 2023 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Lukashenko: Sulmi raketor i Polonisë ishte “provokim i qëllimshëm” kundër Moskës dhe Minskut

“Bashkëpunimi ushtarak midis Bjellorusisë dhe Kinës nuk synon të synojë ndonjë vend të tretë”. Kështu i tha presidenti bjellorus, Alekandër Lukashenko ministrit kinez të Mbrojtjes, Li Shangfu në një takim dypalësh të enjten.

“I gjithë bashkëpunimi ynë, dhe kjo është shumë e rëndësishme, nuk do të synojë në asnjë mënyrë vendet e treta. Ne nuk kemi nevojë për këtë. Ne duhet të mbrojmë vendet dhe popujt tanë,” tha Lukashenko, shkruan agjencia e lajmeve Belta.

Bota po përballet me turbulenca të mëdha dhe ne duhet të jemi të fortë. Sepse ndodh që forca gjithmonë ngjall respekt. Dhe politikat tona mbështeten në një ekonomi të fortë dhe diplomaci të fuqishme,” tha ai ndërsa shprehu mirënjohjen ndaj Kinës për mbështetjen e saj në fushat e bashkëpunimit ushtarako-teknik dhe të mbrojtjes.

“Këtu, ne kryesisht mbështetemi te miqtë tanë, para së gjithash Federata Ruse dhe Kina,” shtoi lideri bjellorus.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 26332 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE