Vetëm 3 hurma arabie çdo ditë dhe këto janë mrekullitë që do të ndodhin në shëndetin tuaj

vovalbania August 19, 2023 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Vetëm 3 hurma arabie çdo ditë dhe këto janë mrekullitë që do të ndodhin në shëndetin tuaj

A i dini disa fakte për hurmat e Arabisë, përveç se janë shumë të shijshme? Sipas ekspertëve të shëndetit organizmi juaj do të ketë një funksionim perfekt nëse konsumoni vetëm 3 hurma arabie çdo ditë, për këto arsye:

Janë shumë ushqyese

Hurmat e Arabisë janë shumë ushqyese dhe të pasura në mangan, magnez, fibra, vitaminë B-6, kalium dhe bakër.

Përmirsojnë në mënyrë të shkëlqyer i sistemit tretës

Konsumi i rregullt i hurmave të Arabisë bën shumë mirë kundër kapsllëkut, gazrat, fryrjen e barkut etj. Sasia e lartë e fibrave e garanton këtë, si dhe është përdorur edhe trajtimin e hemorroideve.

Shërbejnë si qetësues dhimbjesh

Hurmat e Arabisë përmbajnë shumë magnez, i cili është i njohur si përbërës anti-inflamator. Si të tilla janë efektive kundër enjtjes dhe dhimbjeve të shkaktuara nga artriti. Ato janë efektive edhe për reduktimin e inflamacionit arterial dhe si rezultat reduktojnë rrezikun e goditjeve dhe sëmundjeve të zemrës.

Janë perfekte për gratë shtatzëna

Është vërtetuar se hurmat e Arabisë janë shumë të përdorshme nga gratë gjatë shtatzënisë, për ato që duan të humbin në peshë, si dhe gjatë procesit të lindjes. Kjo është treguar nga një studim shkencor që ka marrë në testim 69 gra dhe ku është para se gratë që kanë konsumuar hurma Arabie gjatë katër javëve të fundit të shtatzënisë së tyre kanë pasur një proces lindjeje me më pak dhimbje.

Hurmat e Arabisë janë efektive për të rregulluar presionin e lartë të gjakut dhe për të parandaluar goditjet

Presioni juaj i gjakut mund të rregullohet kur hani hurma Arabie, pasi ato përmbajnë magnez. Kaliumi gjithashtu ndihmon për të luftuar sëmundjet kardiovaskulare, kështu që ato janë thelbësore për shëndet të mirë të zemrës. Magnezi është gjithashtu i mirë për të parandaluar rrezikun e goditjeve, gjë që është botuar edhe në ‘American Journal of Clinical Nutrition’.

Hurmat e Arabisë ndihmojnë në funksionimin e trurit

Është provuar përmes studimeve se vitamina B6 e konsumuar në sasinë e duhur dhe rregullisht ndihmon që truri të funksionojë në mënyrë perfekte. Hurmat e Arabisë janë të pasura me këtë vitaminë që ndihmon për të përmirësuar memorien, funksionin njohës, përqendrimin dhe fokusin.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 26377 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE