Italia është afër arritjes së marrëveshjes 5 miliardë dollarëshe me Intel për fabrikën e çipave!

vovalbania August 05, 2022 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
Italia është afër arritjes së marrëveshjes 5 miliardë dollarëshe me Intel për fabrikën e çipave!

Italia është afër arritjes së një marrëveshjeje fillimisht me vlerë 5 miliardë dollarë me Intel (INTC.O) për të ndërtuar një fabrikë të avancuar paketimi dhe montimi gjysmëpërçues në vend. Investimi i Intel në Itali është pjesë e një plani më të gjerë të shpallur nga prodhuesi amerikan i çipave në fillim të këtij viti për të investuar 88 miliardë dollarë në ndërtimin e kapaciteteve në të gjithë Evropën, e cila po përpiqet të ulë varësinë e saj nga importet e çipave aziatikë dhe të lehtësojë një krizë furnizimi që ka frenuar prodhimin në sektori strategjik i makinave të rajonit.

Duke kërkuar të mos përmendet emri për shkak të ndjeshmërisë së çështjes, burimet thanë se qeveria e kryeministrit në largim Mario Draghi po punonte për të arritur një marrëveshje deri në fund të gushtit, përpara zgjedhjeve të parakohshme kombëtare të planifikuara më 25 shtator. Burimet i kanë thënë më parë Reuters se Roma është gati të financojë deri në 40% të investimit total të Intel në Itali, i cili pritet të rritet me kalimin e kohës nga 5 miliardë dollarët fillestarë.

Fabrika do të përdorte teknologji të reja për të endur së bashku copëzat e plota nga pllakat. Intel dhe qeveria kanë përzgjedhur faqet e mundshme në dy rajone italiane, thanë burimet, me një prej tyre duke shtuar se ato ndodhen në rajonet veriore të Piemonte dhe Veneto. Një vendim përfundimtar se ku do të ndërtohet objekti nuk është marrë ende, thanë të dy burimet. Rajonet e Lombardisë, Pulias dhe Sicilisë gjithashtu ishin konsideruar fillimisht.

Madhësia totale e investimit të Intel dhe mënyra se si Italia planifikon të financojë pjesën e saj nuk është ende e qartë. Sipas të ashtuquajturit Akt Chips që synon financimin e objekteve inovative gjysmëpërçuese, Komisioni Evropian në fillim të këtij viti tha se kishte vënë në dispozicion 15 miliardë euro në investime publike dhe private shtesë deri në vitin 2030. Kjo është në krye të 30 miliardë eurove të investimeve publike të planifikuara tashmë nga NextGenerationEU, Horizon Europe dhe buxhetet kombëtare.

Roma deri më tani ka ndarë 4.15 miliardë euro deri në vitin 2030 për të tërhequr prodhuesit e çipave dhe për të investuar në aplikime të reja industriale të teknologjive inovative. Qeveria është gjithashtu në bisedime me STMicroelectronics francezo-italiane, prodhuesit e çipave MEMC Electronic Materials Inc dhe TSMC (2330.TW) dhe Izraelit Tower Semiconductor (TSEM.TA), të cilin Intel e bleu në fillim të këtij viti. STMicroelectronics muajin e kaluar nënshkroi një pakt me GlobalFoundries për të ndërtuar një fabrikë çipash prej 5.7 miliardë dollarësh në Francë.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 51250 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE