Vullkani shpërthen pranë kryeqytetit të Islandës, Reykjavík!

vovalbania August 05, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Vullkani shpërthen pranë kryeqytetit të Islandës, Reykjavík!

Një vullkan ka shpërthyer në një mal pranë kryeqytetit të Islandës Reykjavik pas ditëve të tërmeteve në rritje në zonë, tha të mërkurën Zyra Meteorologjike Islandeze (IMO). Imazhet dhe transmetimet e drejtpërdrejta nga mediat lokale të lajmeve MBL dhe RUV treguan llavë dhe tym që dilte nga një çarje në tokë në anën e malit Fagradalsfjall, i cili vitin e kaluar pa një shpërthim që zgjati gjashtë muaj.

Turistët dhe banorët duhet të shmangin zonën për shkak të gazeve helmuese, megjithëse nuk kishte rrezik të menjëhershëm të dëmtimit të infrastrukturës kritike, tha në një deklaratë Departamenti i Mbrojtjes Civile dhe Menaxhimit të Emergjencave. Një “kod i kuq” u deklarua për të ndaluar aeroplanët të fluturonin mbi vend, megjithëse helikopterët u dërguan për të vëzhguar situatën, tha IMO për Reuters.

Nëse shpërthimi konfirmohet të jetë i ngjashëm me çarjet e vitit të kaluar, alarmi i aviacionit ka të ngjarë të ulet në portokalli, duke sinjalizuar më pak rrezik, tha një zëdhënës i agjencisë. “Aktualisht, nuk ka pasur ndërprerje në fluturimet për dhe nga Islanda dhe korridoret ndërkombëtare të fluturimeve mbeten të hapura”, tha ministria e jashtme e vendit në një deklaratë. Gadishulli i Rejkjanes është një pikë e nxehtë vullkanike dhe sizmike dhe shpërthimi ndodhi vetëm 25 km (15 milje) nga Reykjaviku dhe 15 km nga aeroporti ndërkombëtar i vendit.

Në mars të vitit të kaluar, shatërvanët e llavës shpërthyen në mënyrë spektakolare në zonë nga një çarje prej 500 deri në 750 metra e gjatë, duke vazhduar deri në shtator dhe duke tërhequr mijëra islandezë dhe turistë në vendngjarje.

Ndryshe nga shpërthimi në vitin 2010 i vullkanit Eyjafjallajokull të mbuluar me akull, i cili ndaloi rreth 100,000 fluturime dhe detyroi qindra islandezë të largoheshin nga shtëpitë e tyre, ky shpërthim nuk pritet të nxjerrë shumë hi ose tym në atmosferë.

E vendosur midis pllakave tektonike Euroaziatike dhe Amerikës së Veriut, ndër më të mëdhatë në planet, Islanda shpesh përjeton tërmete dhe ka aktivitet të lartë vullkanik pasi dy pllakat lëvizin në drejtime të kundërta.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 42274 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE