Vetë Presidenti Erdogan teston makinën e parë turke TOGG të prodhuar në vend!

vovalbania August 07, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Vetë Presidenti Erdogan teston makinën e parë turke TOGG të prodhuar në vend!

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka nxjerrë për një provë prototipin e fundit të TOGG, makinës së parë të zhvilluar në vend. Gjatë kohës që ndoqi një ceremoni çmimesh në Luginën e Informatikës Gebze në provincën veriperëndimore të Kocaelit të shtunën, ai tha se:

Ne do të shpresojmë të mbajmë hapjen zyrtare të Fabrikës Gemlik të TOGG më 29 tetor.

Ai shtoi se ceremonia do të shënonte edhe përfundimin e automjetit të parë të prodhimit masiv të markës. TOGG është vendosur të dalë në rrugët e Turqisë në tremujorin e parë të 2023.

Kjo nënkupton arritjen e qëllimit për përmbushjen e ëndrrës për ndërtimin e makinës së parë “kombëtare” të Turqisë. Erdogan shfaqi modelet SUV dhe sedan të makinës, të njohura tani për tani si TOGG pas një marrveshjeje me një kompani turke që do t’i prodhojnë ato, në një ceremoni në Gebze, në qendër industriale veriperëndimore të Turqisë.

Ne jemi dëshmitarë të një dite historike, duke realizuar një ëndërr 60-vjeçare. Unë e di që njerëzit tanë po presin me padurim ditën kur mund të zotërojnë këtë makinë.

Presidenti turk i ka shtyrë prej kohësh industrialistët të ndërtojnë një automjet vendas si pjesë e vizionit të tij për ta bërë Turqinë një fuqi ekonomike. Automjeti po prodhohet nga një konsorcium prej pesë kompanish turke të quajtur Grupi i Iniciativës së Automjeteve të Turqisë, ose TOGG, në bashkëpunim me Unionin Turk të Dhomave dhe Bursave të Mallrave. Mediat turke raportojnë se makina është projektuar nga kompania italiane e dizajnit Pininfarina, e cila ka krijuar modele për Ferrari dhe prodhuesin e makinave elektrike me bazë në Kaliforni, Karma.

Erdogan tha se makinat do të prodhoheshin në një fabrikë që do të ndërtohej në ish-tokë ushtarake në provincën e Bursës. Fabrika pritet të punësojë 4300 njerëz. Shefi ekzekutiv i TOGG Gurcan Karakas tha se Turqia shpreson të prodhojë pesë modele të ndryshme të makinës brenda 15 viteve.

TOGG është përpjekja e dytë e Turqisë për të prodhuar një automobil të prodhimit turk. Gjatë viteve 1960, një grup inxhinierësh turq ndërtuan prototipet e një makine të quajtur Devrim, ose Revolucioni në anglisht, projekti më vonë u braktis. Disa marka të huaja, duke përfshirë Ford dhe Toyota, janë montuar në Turqi.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 52650 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE