Ju ndihmojmë me disa këshilla për të hidratuar lëkurën e fëmijëve tuaj gjatë verës!

vovalbania August 09, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Ju ndihmojmë me disa këshilla për të hidratuar lëkurën e fëmijëve tuaj gjatë verës!

Lëkura e fëmijëve është shumë delikate dhe e ndjeshme dhe sidomos në verë ka nevojë për më shumë hidratim. Nxehtësia, dielli, klori i pishinës, uji i kripur në det, ajri i kondicionuar dhe ndryshimet e papritura të temperaturës mund të shkaktojnë dëme në lëkurë, për të rinj dhe të moshuar. Nëse e dimë se sa thelbësore është ta ushqejmë atë në thellësi kur është më e rrezikuar nga hidratimi, si ta hidratoni lëkurën e fëmijëve në mënyrë efektive?!

Këtu janë 10 rregullat që duhen ndjekur:

1.Foshnjat si të rriturit duhet të pinë shumë ujë gjatë gjithë ditës për t’u hidratuar siç duhet. Në verë edhe më shumë.

2.Në tryezë, frutat dhe perimet mund të ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës të shëndetshme dhe të hidratuar, edhe atë të të vegjëlve.

3.Për banjë përdorim një pastrues të butë që nuk përmban surfaktantë dhe i përshtatshëm për lëkurë të ndjeshme.

4.Mbrojtja e lëkurës pas larjes është thelbësore, duke filluar nga momenti i tharjes. Fshijeni me një peshqir delikat, mos e fërkoni.

5.Pas banjës, aplikoni gjithmonë një hidratues ose vaj hidratues specifik për lëkurën më të ndjeshme.

6.Kujdes nga përdorimi i tepërt i pecetave të lagura, të cilat e thajnë lëkurën.

7.Mos e ekspozoni kurrë fëmijën tuaj në diell të nxehtë, zgjidhni orët më të freskëta të ditës.

8.Zgjidhni gjithmonë një krem dielli të përshtatshëm, me mbrojtje të lartë dhe hidratues.

9.Pas një dite në plazh ose në pishinë, mbani mend gjithmonë të aplikoni një pas diellit të veçantë për fëmijët ose lëkurën e ndjeshme.

Ndërkaq, në udhëtimet tona në plazhe nuk kemi nevojë vetëm për krem kundër diellit dhe një peshqir, veçanërisht nëse kemi fëmijë, të cilët luajnë në det dhe u hapet oreksin e për pasojë kanë nevojë për ushqim shtesë. Pra, në çantat e plazhit duhen edhe disa Snacks, të cilat përveç frutave duhet t’i mbushim edhe me ushqime që mund të hahen pa preparate të veçanta dhe pa pasur nevojë për enë kuzhine.

 

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 51250 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE