Thahet liqeni në Uells shkak i temperaturave të larta, shafqen rrënojat e fshatit të braktisur shumëvjeçar!

vovalbania August 15, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Thahet liqeni në Uells shkak i temperaturave të larta, shafqen rrënojat e fshatit të braktisur shumëvjeçar!

Për shkak të temperaturave të larta një liqen në Uellsin qendror është tharë aq shumë sa një fshat i fshehtë nënujor është zbuluar nga thellësitë e tij. Liqeni Vyrnwy në Powys, në buzë të Parkut Kombëtar Snowdonia, është zakonisht 90% i mbushur në këtë kohë të vitit, por është pothuajse bosh për shkak të valës së të nxehtit të fundit.

Si rezultat, ndërtesat e vjetra nga fshati Llanwddyn janë ekspozuar për herë të parë që nga thatësira e vitit 1976. Fotot mahnitëse nga Shropshire Star tregojnë detajet e plota të fshatit të fshehur, nga një urë e vjetër deri te muret prej guri dhe shtëpitë e braktisura. Fshatarët u detyruan të largoheshin nga Llanwddyn në fund të viteve 1880, në mënyrë që rezervuari të mund të ndërtohej për të furnizuar Liverpoolin me ujë.

Liqeni Vyrnwy dhe diga e tij e markës tregtare u ndërtuan dhe shtëpitë dhe kisha e vjetër e fshatit u shkatërruan dhe u fundosën nën ujë. Por fshati nuk pranon të harrohet dhe rishfaqet në kohë thatësire dhe moti të nxehtë të përsëritur. Vitet e fundit janë parë që nivelet e tij të ujit të bien ndërsa temperatura rritet.

Liqeni është zakonisht 87% i mbushur në këtë kohë të vitit. Vitin e kaluar ai pa këtë rënie në 77 % dhe ka rënë në pak më shumë se 60% të plotë këtë javë. Më 18 korrik Uellsi regjistroi ditën e tij më të nxehtë ndonjëherë. Zyra Met konfirmoi se Gogerddan pranë Aberystwyth kishte arritur 35.3°C, duke tejkaluar nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 35.2 °C në urën Hawarden në Flintshire më 2 gusht 1990.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 58062 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE