LeBron James do të vazhdojë të qëndrojë te Lakers pas marrëveshjes historike miliona dollarëshe!

vovalbania August 19, 2022 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
LeBron James do të vazhdojë të qëndrojë te Lakers pas marrëveshjes historike miliona dollarëshe!

Spekulimet për të ardhmen e LeBron James kanë marrë fund, ‘Mbreti’ më në fund vendosi të qëndrojë në Los Angeles duke luajtur për Lakers edhe për dy sezone të tjera. Adrian Wojnarowski i ESPN e theu historinë pasi CEO i Klutch Sports Rich Paul konfirmoi se LeBron James do të qëndrojë me Lakers edhe për dy sezone të tjera. Niveli i tij i performancës ka mbetur i qëndrueshëm pavarësisht statusit të tij si një nga lojtarët më të vjetër në ligë.

Vetëm sezonin e kaluar, ai luftoi për titullin e shënimit kundër Nikola Jokic dhe Giannis Antetokounmpo si tre lojtarët e vetëm që kishin mesatarisht 30+ PPG. Kjo ishte më se e mjaftueshme për agjencinë e tij për të negociuar kontratën dyvjeçare më mbresëlënëse në historinë e ligës. Kjo e veçoi atë nga pjesa tjetër e yjeve të NBA-së, por gjithashtu duhet ta motivojë atë për sezonin e ardhshëm.

Sipas Woj, Lakers ranë dakord të paguajnë LeBron James një total prej 97.1 milion dollarë për dy vitet e ardhshme. Kjo e bën atë lojtarin më të paguar në të gjithë ligën, mesatarisht 48.05 milionë dollarë të siguruar. Megjithatë, kjo kontratë ka më shumë sesa duket në sy. Merreni këtë, pagat e përgjithshme të LeBron mund të rriten në 111 milionë dollarë nëse kufiri i pagave në 2023-2024 rritet në një numër shumë më të lartë. Zgjatja përfshin gjithashtu një goditje tregtare 15%.

Kjo është një mënyrë ideale për të nënshkruar marrëveshjen për atë që potencialisht mund të bëhet një nga kontratat përfundimtare të LeBron James si yll i NBA-së, ndërsa ai hyn në vitin e 20-të të karrierës së tij legjendare. Kjo kontratë përfshin gjithashtu një opsion lojtari për të vazhduar kontratën e tij për një sezon më shumë në 2024. Një marrëveshje që e bën LeBron të papërshtatshëm për një marrëveshje pa tregti, sepse ai siguroi një zgjatje, jo një marrëveshje të re.

Sigurimi i kësaj zgjatjeje gjithashtu e vendos LeBron James si lojtarin me fitimet më të larta në historinë e NBA me 532 milionë dollarë gjatë gjithë karrierës së tij gati 20-vjeçare në ligë. Ai ia kalon Kevin Durant në këtë kategori specifike. James ende ka shpresën për të qëndruar në krye të lojës së tij derisa djemtë Bronny ose Bryce James të arrijnë në NBA dhe të luajnë me secilin prej tyre si profesionistë.

Në historinë e sportit amerikan, ka shumë pak shembuj që kjo të ndodhë me një nivel të caktuar suksesi. LeBron kishte Ken Griffey Jr. si shembullin e tij pasi të dy ndanë skenën e MLB gjatë kohës së tyre si baba e bir me Seattle Mariners. A mund të arrijë LeBron James kaq larg për të luajtur me djemtë e tij?

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 42274 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE