Koleksioni i bashkëthemeluesit të Microsoft Paul Allen së shpejti në ankand!

vovalbania August 26, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Koleksioni i bashkëthemeluesit të Microsoft Paul Allen së shpejti në ankand!

Koleksioni i bashkëthemeluesit të ndjerë të Microsoft, Paul Allen, do të dalë në ankand në një shitje të organizuar nga Christie’s në Nju Jork në nëntor. Këtë e ka bërë të ditur vetë shtëpia e ankandeve, duke e vlerësuar koleksionin në më shumë se 1 miliard dollarë, një rekord absolut. Më shumë se 150 vepra do të ekspozohen, duke përfshirë pikturën “La Montagna Sainte-Victoire” të piktorit francez Paul Cézanne, e vlerësuar në mbi 100 milionë dollarë.

Christie’s tha se të gjitha të ardhurat do të shkojnë për qëllime bamirësie, sipas dëshirës së Allen, i cili ishte një koleksionist arti, novator dhe filantrop i etur. Allen, i cili ndërroi jetë në vitin 2018 në moshën 65-vjeçare, bashkëthemeloi Microsoft-in me Bill Gates në 1975. Së bashku, ata dolën me sistemin operativ të PC-ve që bëri një pasuri për gjigantin e teknologjisë amerikane.

Allen u largua nga kompania në 1983, për shkak të problemeve shëndetësore dhe një marrëdhënie të përkeqësuar me Gates, i cili qëndroi në krye të Microsoft deri në vitin 2000. Rekordi i ankandit për një koleksion privat u vendos këtë pranverë nga çifti amerikan Harry dhe Linda Macklowe, me 922 milionë dollarë të shitura në ankandet e kryera nga Sothebie. Christie’s nuk detajoi se çfarë tjetër ka në koleksion, por një ekspozitë udhëtuese në vitin 2016 dha një paraqitje të shkurtër të pasurisë së Allen.

Ai përmban vepra nga Monet, Manet, Klimt dhe të tjerë. Ky vit po formohet si një nga më të mëdhenjtë në tregun e artit. Përveç ankandit Macklowe, një portret i Andy Warhol i Marilyn Monroe u shit në maj për 195 milionë dollarë, një rekord për një pjesë të artit të shekullit të 20-të. CEO i Christie’s, Guillaume Cerutti tha se ankandi Allen do të jetë si askush tjetër.

Figura frymëzuese e Paul Allen, cilësia e jashtëzakonshme dhe diversiteti i veprave dhe përkushtimi i të gjitha të ardhurave për filantropinë, krijojnë një kombinim unik që do ta bëjë shitjen e Koleksionit të Paul G.Allen një ngjarje me përmasa të paprecedentë.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 58618 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE