Instagram shpërndan vendndodhjen tuaj tek përdoruesit e tjerë? Reagon vetë CEO i rrjetit social!

vovalbania August 27, 2022 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
Instagram shpërndan vendndodhjen tuaj tek përdoruesit e tjerë? Reagon vetë CEO i rrjetit social!

CEO i rrjetit social Instagram, Adam Mosseri dhe ekipi i mediave sociale të Instagramit po hedhin poshtë pretendimet se aplikacioni po gjurmon të dhënat e vendndodhjes dhe i ndan ato me ndjekësit që kërkojnë vendndodhjen tuaj të saktë. Një postim u bë viral duke pretenduar se “një përditësim i fundit i iOS” e ka bërë atë në mënyrë që “njerëzit tani mund të gjejnë vendndodhjen tuaj të saktë nga Instagram-i”. Kjo bëri që shumë njerëz të hyjnë në cilësimet e aplikacionit Instagram të telefonit të tyre dhe të çaktivizojnë lejet e vendndodhjes për aplikacionin.

Instagram Cooms postoi një tweet në lidhje me postimin viral, duke sqaruar se cilat janë politikat e Instagram për të dhënat e vendndodhjes.

Wanted to share this 🧵 for clarity. Location Services is a device setting on your phone, not a new feature from Instagram, and it powers things like location tags. We don’t share your location with other people. https://t.co/6R6XMOCppj

— Adam Mosseri (@mosseri) August 25, 2022

CEO i Instagram, Adam Mosseri shpjegon se vendndodhja e pajisjes Instagram lejon etiketimin e vendndodhjes, por aplikacioni nuk do të vendosë vendndodhjen e një përdoruesi apo ta shpërndajë atë me njerëzit e tjerë. Një postim viral në Instagram nuk është gjithmonë vendi më i mirë për të gjetur informacione të besueshme – verifikimi i informacionit është në rregull. Postimi origjinal nuk përmendi kurrë nëse një veçori e tillë e vendndodhjes po bënte Instagram, përkundrazi i referohet “një përditësimi të fundit të iOS” pa bazë.

Nëse jeni të shqetësuar se një aplikacion po përdor vendndodhjen tuaj, duhet ta çaktivizoni atë nga cilësimet e aplikacionit të pajisjeve tuaja. Si iOS ashtu edhe Android ofrojnë gjithashtu opsione për të ndarë vendndodhjen e përafërt (në vend të një pike të saktë), dhe të dy mund të regjistrojnë regjistrat e historisë se cilat aplikacione po aksesojnë të dhënat e vendndodhjes.

To be clear, we don’t share your location with others. Similar to other social media companies, we use precise location for things like location tags and maps features.

— Instagram Comms (@InstagramComms) August 25, 2022

Vlen të theksohet se një përditësim i bërë së fundmi në rrjetin social Instagram tanimë ju jep mundësinë gjithashtu që të vendosni 3 postimet tuaja të preferuara në krye të profilit tuaj në këtë rrjet social, ose siç ndryshe quhet “pin to top”. Kompania thotë se funksioni i ri do t’u japë krijuesve më shumë mundësi për t’u shprehur në profilet e tyre. Njoftimi zyrtar vjen pasi Instagram konfirmoi për TechCrunch në muajin prill se po testonte këtë risi. Ju mund të vendosni në krye të profilit tuaj fotot, videot apo “reels”.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 41935 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE