Pse aksionet e kompanisë Tesla janë shumë më të lira sot?!

vovalbania August 27, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Pse aksionet e kompanisë Tesla janë shumë më të lira sot?!

Çmimi i aksioneve të Teslas kanë pësuar rënie, por jo për shkak të ndonjë gjëje që Elon Musk postoi në Twitter në lidhje me kërkesën për automjete elektrike, veçoritë ‘të plota vetë-drejtuese’, përditësimet e SpaceX, memet budallaqe ose betejën ligjore me Twitter. Kompania e makinave elektrike përfundoi një ndarje të aksioneve 3 për 1 pas ziles së mbylljes të mërkurën. Pra, një aksion tani kushton një të tretën e asaj që bëri një ditë më parë.

Tesla (TSLA) mbylli rreth 891 dollarë të mërkurën, që do të thotë se po tregtohej pak më pak se 300 dollarë të enjten. Tesla miratoi ndarjen në qershor, ndarjen e dytë të tillë në dy vitet e fundit. Por, përpara se të filloni të festoni se si një aksion i Teslës është tani “më i lirë”, mbani në mend se asgjë nuk ndryshon me vlerësimin e Teslës.

Kompania është ende me vlerë më shumë se 930 miliardë dollarë pas ndarjes. Aksionet vazhdojnë të tregtohen me një shumëfish të lartë prej më shumë se 70 herë parashikimet e fitimeve të vitit 2022 – një premium i madh për vlerësimet e kompanive tradicionale të automjeteve si Ford (F), GM (GM), Volkswagen (VLKAF) dhe Toyota (TM).

Dhe aksioni është ende në rënie rreth 15% këtë vit, pasi investitorët shqetësohen për rritjen e konkurrencës në tregun e automjeteve elektrike nga prodhuesit tradicionalë të automjeteve, si dhe për shpërqendrimet e shumta të mundshme të Musk. E vetmja gjë që ndryshoi ndarja e aksioneve është se investitorët ekzistues tani zotërojnë tre herë më shumë aksione të Tesla-s me një të tretën e çmimit me të cilin përfunduan të mërkurën.

Kjo përfshin Musk, njeriun më të pasur në botë me një pasuri neto prej rreth 264 miliardë dollarë, sipas Forbes. Musk ende zotëron afërsisht 15% të aksioneve të zakonshme të Tesla-s. Kompanitë me çmime të larta të aksioneve shpesh ndajnë aksionet e tyre për ta bërë koston e një aksioni më të përballueshme për investitorët individualë. Arsyeja është se disa investitorë mund të jenë më të prirur për të blerë një aksion nëse tregtohet me një çmim më të ulët. Amazon (AMZN), Shopify (SHOP), pronari i Google Alphabet (GOOGL) dhe stoku i memeve GameStop (GME) kanë bërë ndarje gjatë muajve të fundit.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 41792 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE