Çfarë duhet të dini për sëmundjen Lyme nga e cila po vuan edhe Bella Hadid?!

vovalbania August 07, 2023 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Çfarë duhet të dini për sëmundjen Lyme nga e cila po vuan edhe Bella Hadid?!

Supermodelja Bella Hadid, e cila vuan nga sëmundja Lyme, ka konfirmuar se do të bëjë një hap prapa për t’u fokusuar më shumë tek shëndeti i saj. Por çfarë është kjo sëmundje dhe nga se shkaktohet? Sëmundja “Lyme” është e shkaktuar nga bakteri “Borrelia burgdorferi”. Ky bakter transmetohet nga pickimi i rriqrave “Ixodes ricinus”. Ky lloj i rriqrës jeton në zona të gjelbra, me dritë, ndaj që është e rëndësishme që të ndiqni rregullat themelore të higjienës pas çdo aktiviteti në natyrë.

Sëmundja nëse diagnostikohet herët, në shumicën e rasteve, trajtohet me antibiotikë. Por cilat janë simptomat e dyshimta që nuk duhet të injorohen? Simptomat e sëmundjes “Lyme” ndryshojnë dhe zakonisht ndodhin gradualisht, ku më karakteristike është një skuqje që shfaqet në trup brenda tre deri në tridhjetë ditë nga pickimi. Skuqja është periferike dhe formon një shenjë të qartë, të dukshme, (ngjan me formën e syrit), zmadhohet ngadalë ndërsa ditët kalojnë dhe zona ku ka ndodhur pickimi, mund të arrijë deri në 30 cm.

Zakonisht, ajo nuk shoqërohet me kruajtje dhe dhimbje, megjithëse mund të ndjeni se është e nxehtë kur e prekni. Kjo skuqje, megjithëse është karakteristika kryesore e sëmundjes “Lyme”, mund të mos shfaqet vetëm në zonën e pickimit dhe ka raste të pacientëve që paraqesin këtë lloj shenje në më shumë se një zonë të trupit. Simptoma të tjera të sëmundjes mund të përfshijnë ethe, të dridhura, lodhje, dhimbje në trup, dhimbje koke, ngurtësi në muskujt e qafës dhe nyjet limfatike të fryra, ndërsa, nëse simptomat e para nuk trajtohen menjëherë, ato mund të shkaktojnë probleme të rënda, neurologjike dhe kardiake,si çrregullim i rrahjeve të zemrës, probleme me sytë dhe mëlçinë.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 26387 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE