Ambasadorja e BE-së në Shqipëri: Hapja e bisedimeve të anëtarësimit na bën më të fortë

vovalbania August 05, 2022 0 koment 2 Mund të lexoni në minuta.
Ambasadorja e BE-së në Shqipëri: Hapja e bisedimeve të anëtarësimit na bën më të fortë

Ambasadorja e BE-së, Christian Hohmann nisi këtë javë misionin e saj në Shqipëri. Në një mesazh të adresuar për shqiptarët Hohmann tha se hapja e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë do të sjell më afër BE-në me vendin tonë dhe se kjo gjë na bën më të fortë.

#EU Ambassador 🇪🇺 Christiane Hohmann started her mission to #Albania 🇦🇱 this week. “The opening of accession talks brings us closer and makes us stronger”, Ambassador Hohmann said.

Watch the full message 👇 pic.twitter.com/KHcW3aYmQr

— EU in Albania (@EUinAlbania) August 5, 2022

Bashkimi Europian hapi zyrtarisht negociatat me Shqipërinë më datë 19 korrik në atë që shënoi një moment historik në mbyllje të konferencës së parë ndërqeveritare në Bruksel.

Edhe pse “momenti nisi”, siç tha edhe ministri i Jashtëm çek, rruga e anëtarësimit nuk është vetëm e drejtë dhe ka procese që duhen ndjekur për t’u bërë pjesë e familjes europiane.

Nga ana tjetër, hapja e negociatave për Shqipërinë (dhe Maqedoninë e Veriut) erdhi në një moment delikat për Europën, mes pushtimit rus të Ukrainës dhe kërcënimit që i kanoset Ballkanit Perëndimor nga Lindja.

 

Po kush është ambasadorja e re e BE në Tiranë?

Christiane Constanze Hohmann (lindur më 10 shtator 1964 në Potsdam) është një diplomate gjermane, e cila ka qenë ambasadore e Republikës Federale të Gjermanisë në Estoni që nga viti 2019 . Pas mbarimit të shkollës së mesme në vitin 1983, Christiane Hohmann filloi studimet si ndërmjetëse gjuhësore për anglisht dhe frëngjisht në Berlin, të cilat i përfundoi në vitin 1988. Nga viti 1988 deri në 1991 ajo ishte studente hulumtuese për letërsinë angleze në Universitetin Humboldt në Berlin dhe më pas përfundoi shërbimin përgatitor për shërbimin e lartë të jashtëm midis viteve 1991 dhe 1993.

Pas diplomimit, ajo fillimisht u punësua në Ministrinë e Jashtme Federale në Berlin dhe nga viti 1994 deri në 1997 në Ambasadën në Shtetet e Bashkuara. Më pas, ajo punoi përsëri në Zyrën e Jashtme Federale midis viteve 1997 dhe 2000 dhe si përfaqësuese e përhershme e ambasadorit në Kamerun nga viti 2000 deri në 2003 . Pas një detyre tjetër në Zyrën e Jashtme Federale midis 2003 dhe 2005, ajo punoi si zyrtare shkëmbimi në Komisionin Evropian në Bruksel nga 2005 deri në 2010. Më pas, ajo punoi sërish në Ambasadën në SHBA ndërmjet viteve 2010 dhe 2013 dhe, pas kthimit të saj, drejtoi një departament në Ministrinë e Jashtme Federale nga viti 2013 deri në vitin 2016. Në vitin 2016 Christiane Hohmann zëvendësoi Christian Hellbach si Ambasador i Republikës Federale të Gjermanisë në Bosnje dhe Hercegovinë. Në korrik 2019 ajo u transferua në Ambasadën Gjermane në Talin/Estoni.

Kujtojmë se Presidenti i Republikës Bajram Begaj, pranoi dje Letrat Kredenciale nga Ambasadorja e re e Delegacionit të Bashkimit Evropian në vendin tonë, Christiane Hohmann. Pasi i uroi mirëseardhjen në Shqipëri dhe siguroi për mbështetjen e tij dhe të institucioneve shqiptare, Presidenti Begaj shprehu mirënjohjen për mbështetjen politike dhe asistencën financiare që BE i ka dhënë Shqipërisë në tre dekadat e fundit.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 55508 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE