Bllokohet një gomone në Potam, lëvizte në zonë të kufizuar për lundrim!

vovalbania August 07, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Bllokohet një gomone në Potam, lëvizte në zonë të kufizuar për lundrim!

Tragjedia e Himarës, me pasojë vdekjen e Jonada Avdisë, 7-vjeçares së vrarë nga skafi me drejtues Arjan Tasen më 2 gusht, në Potam, ende nuk po sjell reflektim për respektimin e hapësirës së pushuesve. Në këtë plazh, pra Potam, policia njofton bllokimin e një gomoneje, në një zonë të kufizuar për mjetet lundruese. Shërbimet policore morën shkas nga pamjet filmike të publikuara dje në rrjetet sociale të gomones me pasagjerë. Krahas bllokimit, pronari i saj u gjobit me 100 mijë lekë. Për kontroll të dokumentacionit, po në Himarë u bllokuan edhe dy “Jet Ski”, në pronësi të një shtetasi.

Njoftimi i policisë:

Ditën e djeshme, janë bllokuar nga Policia Kufitare edhe 3 mjete të tjera lundruese, 1 gomone dhe 2 “Jet ski”.

Ndëshkohet me masë administrative 100.000 lekë të rinj, pronari i njërit prej mjeteve lundruese, pasi nuk respektoi zonën e kufizuar për mjetet lundruese, në plazhin e Potamit, Himarë.

Shërbimet e DVKM Vlorë, në bashkëpunim me shërbimet e DVP Vlorë, në vijim të kontrolleve të mjeteve lundruese, duke marrë shkas dhe nga pamjet filmike të publikuara ditën e djeshme, në rrjetet sociale, në të cilat shfaqej një mjet lundrues tip gomone, me të cilin po transportoheshin pasagjerë, në një zonë të kufizuar për mjetet lundruese, në plazhin e Potamit, Himarë, kanë bërë të mundur lokalizimin e tij.

Pas lokalizimit të mjetit lundrues tip gomone, në bazë të ligjit nr.43/2020 datë 23.04.2020, neni 6, u ndëshkua me masë administrative 100.000 lekë të rinj, pronari i mjetit lundrues, shtetasi V. P., 50 vjeç dhe u bë bllokimi i këtij mjeti, në portin e Himarës.

Gjithashtu, në vijim të kontrollove, në Himarë, u bë bllokimi dhe i 2 mjeteve të tjera lundruese “Jet ski”, në pronësi të shtetasit F. B., me qëllim kontrollin për dokumentacion, si dhe për verifikim nga Seksioni i Trafiqeve në DVP Vlorë.

Policia Kufitare, në bashkëpunim me strukturat e DVP Vlorë, do të vijojë kontrollet dhe fton qytetarët që të denoncojnë çdo rast paligjshmërie, në aplikacionin Komisariati Dixhital ose të telefonojnë në numrin pa pagesë 112, duke iu garantuar anonimatin, reagim të shpejtë dhe profesional.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 41792 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE