Një dokumentar i ri mbi vdekjen e Princeshës Diana, por të vetmit që nuk e dinë janë Harry dhe William?!

vovalbania August 12, 2022 0 koment 3 Mund të lexoni në minuta.
Një dokumentar i ri mbi vdekjen e Princeshës Diana, por të vetmit që nuk e dinë janë Harry dhe William?!

Princi William dhe Princi Harry janë mbajtur në errësirë për një dokumentar të ri të Princeshës Diana, i cili do të transmetohet në 25-vjetorin e vdekjes së saj, kanë pohuar burimet. Seriali-dokumentar me katër pjesë i titulluar “Investigating Diana: Death in Paris” do të transmetohet për të përkuar me përvjetorin e vdekjes së Princeshës së Uellit më 31 gusht.

Historia do të tregohet si një “procedurë policore e mbërthyer dhe mjeko-ligjore” dhe do të eksplorojë se “si individë të fuqishëm, shtypi dhe interneti krijuan dhe nxitën teoritë konspirative që mposhtën faktet dhe vënë në pikëpyetje vetë natyrën e së vërtetës”. Sipas disa burimeve, Duka i Kembrixhit, 40 vjeç, dhe Duka i Sussex-it, 37 vjeç, nuk janë konsultuar për programin, ose nuk iu është shfaqur paraprakisht një pjesë e asaj që do të transmetohet.

Princesha ishte 36 vjeçe kur vdiq në një aksident automobilistik në Paris më 31 gusht të vitit 1997. Vdekja e saj ka vazhduar të tërheqë teori konspirative gjatë dekadave. “Investigating Diana: Death in Paris” do të rrëfejë hetimet e dyfishta për incidentin, i pari nga Brigada Franceze Criminelle në vitin 1997 dhe i dyti nga Policia Metropolitane në vitin 2004. Ai do të shfaqë intervista me detektivë nga të dyja forcat, disa prej tyre që flasin publikisht për herë të parë.

Dokumentari do të shqyrtojë gjithashtu “kërkesën e pangopur të publikut për përgjigje, e cila nxiti interesin e paprecedentë të shtypit dhe përhapjen e dhomave të bisedave në internet, ku spekulimet mbi ‘shkakun e vërtetë’ të vdekjes së Dianës u bënë një nga ndjesitë e para virale të internetit të hershëm”. Henry Singer, producent ekzekutiv për Sandpaper Films, tha:

Ky ishte një dokument vërtet i rëndësishëm për t’u bërë, jo vetëm sepse shpresojmë se do të pushojë teoritë e konspiracionit që vazhdojnë të errësojnë të vërtetën e asaj që ndodhi në tunelin e Almës atë natë, por sepse historia është një dritare në botën e sotme, ku teoritë e konspiracionit nuk qëndrojnë më në qoshet e errëta të internetit, por janë përhapur dhe në fakt shtyhen nga njerëz në pozita të pushtetit real.

Shaminder Nahal, kreu i redaktorit specialist faktik dhe porositës në kanalin Channel 4, tha:

Kjo seri jashtëzakonisht bindëse eksploron në detaje mjekoligjore atë që ndodhi në hetimet pas vdekjes së Princeshës Diana, si ishte për detektivët që punonin në një ngjarje të madhe globale. Histori që nuk ishte vetëm një tragjedi për familjet e përfshira, por edhe një fenomen masiv në internet. Në fund seriali shtron pyetje të thella për veten si shoqëri dhe natyrën e së vërtetës.

Një tjetër dokumentar që përshkruan jetën e Dianës, i titulluar “The Princess”, do të transmetohet këtë muaj pasi tërhoqi polemika për përfshirjen e pamjeve nga intervista e saj e vitit 1995 me gazetarin Martin Bashir. Duka i Kembrixhit ka bërë thirrje më parë që pamjet e nënës së tij të mos shfaqen më dhe BBC është zotuar të mos e transmetojë apo licencojë këdo që dëshiron t’i posedojë ato. “Investigating Diana: Death in Paris” do të jepet premierë më 21 gusht në Channel 4 dhe All 4 të Mbretërisë së Bashkuar.

Kur Diana Spencer u martua me Princin Charles më 29 korrik 1981, bota priste me padurim për të parë fustanin e nusërisë që do të bëhej një nga më të famshmit e të gjitha kohërave. Vetëm 19 vjeçe, Diana ishte kthyer në një ikonë mode sa hap e mbyll sytë pasi u shpall fejesa e çiftit dhe ethet që rrethuan dasmën dhe atë që do të vishte Princesha e ardhshme pushtuan Britaninë dhe gjithë botën. Ndërsa martesa e tyre nuk do të zgjaste, imazhi i fustanit të nusërisë ekstravagant me mëngë të fryra të Diana-s ka qëndruar me fansat mbretërorë për dekada. Ja disa detaje rreth fustanit të saj…

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 54530 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE