A do të prezantojë në muajin shtator linjën e iPhone 14 kompania Apple?!

vovalbania August 18, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
A do të prezantojë në muajin shtator linjën e iPhone 14 kompania Apple?!

Më 7 shtator, Apple pritet të mbajë eventin e ardhshëm për lançimin e produktit të ri, sipas Mark Gurman të Bloomberg. Kompania në kushte normale zhvillon event të madh në pjesën e parë të shtatorit çdo vit, sipas The Verge. Apple flitet se do të prezantojë linjën e iPhone 14 në këtë event, që pritet të përfshijë: iPhone 14, një iPhone 14 të ri me ekran të madh, një iPhone 14 Pro dhe një iPhone 14 Pro Max.

Në vitet e kaluara, iPhonat e prezantuar në këto evente kanë dalë në shitje pak kohë më vonë. Sipas Gurman raportohet se punëtorëve të dyqanit iu është kërkuar të përgatiten për një lançim të një lloji më 16 shtator. Por vetë kompania e Apple nuk ka publikuar ende një datë zyrtare.

Nga ana tjetër ju mund të keni dëgjuar edhe për Nancy Pelosi, Kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, dhe vizitën e saj në Tajvan. Kohët e fundit kanë qenë të gjitha lajmet në lidhje me këtë çështje. Por pse është kaq e rëndësishme kjo për iPhone 14, me të drejtë mund të pyesin të gjithë?

Epo, siç e dini shumica prej jush, Apple është klienti kryesor i TSMC dhe kompania dërgon çipa në Pegatron në Kinë ku montohen iPhone. Dhe vizita e Pelosit në Tajvan ka vënë në mëdyshje edhe më të madhe në marrëdhëniet Kinë-Tajvan. Si rezultat, CCP ka dalë me rregullore të reja që ndalojnë çdo përmendje të “Tajvanit” ose “Republikës së Kinës” në dokumentet e transportit. Kjo nga ana tjetër do të thotë që disa, nëse jo të gjitha, nga pajisjet mund të kthehen në Tajvan dhe të vonojnë prodhimin e iPhone 14 si rezultat.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, Zëvendëskryetari i Pegatron dhe drejtuesit kryesorë nga TSMC u panë me Pelosin gjatë vizitës, kështu që ky mund të jetë vetëm një fillim i një lufte më të ashpër tregtare midis CCP dhe Tajvanit, në të cilën Apple dhe kompani të tjera me bazë në SHBA janë shkëputur në mes.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 58618 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE