Nëse nuk keni dëgjuar ndonjëherë për xhinsengun ne ju njohim me përfitimet e mrekullueshme që ka për lëkurën!

vovalbania August 30, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Nëse nuk keni dëgjuar ndonjëherë për xhinsengun ne ju njohim me përfitimet e mrekullueshme që ka për lëkurën!

Xhinsengu është ndër përbërësit kryesorë të regjimit korean të kujdesit për lëkurën. Është kryesisht një suplement bimor që konsumohet gjerësisht në mjekësinë tradicionale aziatike. Ju mund të përdorni xhinsengun për çështjet e kujdesit të lëkurës pasi kjo barishte është e njohur për rritjen e qarkullimit të gjakut dhe forcimin e sistemit imunitar të trupit.

Shpesh përdoret në vakte, pije, çajra dhe ilaçe të tjera bimore. Përfitimet e xhinsengu për lëkurën janë si më poshtë:

1.Një mburojë kundër ndotësve të ndryshëm mjedisorë

Xhinsengu mund të veprojë si një mburojë kundër ndotësve të ndryshëm mjedisorë si papastërtitë, etj. Ndotësit mund të përthithen lehtësisht në lëkurë, të grumbullohen në pore dhe të stimulojnë prodhimin e melanociteve. Këto përfundimisht mund të çojnë në njolla kafe. Produktet e kujdesit të lëkurës që përmbajnë xhinseng mund të ndihmojnë në balancimin e prodhimit të vajit në lëkurë. Disa kërkime sugjerojnë se xhinsengu mund të ketë gjithashtu veti kundër akneve, falë vetive të tij anti-mikrobike.

2.Mund të trajtojë rrudhat dhe linjat e holla

Xhinsengu është efektiv në nxitjen e qarkullimit të enëve më të vogla të gjakut. Kjo mund të rrisë sintezën e kolagjenit dhe potencialisht të trajtojë linjat e imëta dhe rrudhat. Hulumtimet tregojnë se mund të nxisë prodhimin e kolagjenit të tipit 1.

3.Mund të ndihmojë në uljen e hiperpigmentimit

Xhinsengu mund të parandalojë prodhimin e dëmshëm të melaninës, një aminoacid që çon në njolla të errëta në lëkurë.

4.Mund të zvogëlojë rrathët e errët

Xhinsengu mendohet se redukton rrathët e zinj. Vetitë e tij anti-pigmentuese besohet se luajnë një rol këtu. Megjithatë, hulumtimi është i paqartë në këtë drejtim. Më shumë informacion është i garantuar.

5.Mund të rrisë shkëlqimin e lëkurës

Prania e komponimeve të ndryshme bioaktive në xhensen, si pektina, saponinat, polisaharidet, vitaminat B1, B2 dhe B12, mund ta bëjnë xhinsengun përbërësin ideal për rritjen e shkëlqimit të lëkurës. Megjithatë, hulumtimi është i kufizuar në këtë drejtim.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 57799 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE