Akuzat për ngacmim seksual, detaje të reja në lidhje me aktorin Kevin Spacey!

vovalbania August 06, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
Akuzat për ngacmim seksual, detaje të reja në lidhje me aktorin Kevin Spacey!

Aktori i njohur Kevin Spacey ka humbur një apel për të mos paguar një pagesë prej gati 25.5 milionë paund për producentët e serialit “House Of Cards” në Netflix, pas shkarkimit të tij për akuzat për ngacmim seksual. Kërkesa e aktorit u refuzua nga një gjykatës amerikan dy vjet pasi një gjykatës vendosi se skandalet e tij seksuale përbënin një shkelje të kontratës. Gjykatësi vendosi se Spacey kishte dështuar të “dëshmonte se ky është një rast i parëndësishëm”.

Kompania MRC, e cila prodhoi ‘House of Cards’, nisi veprime ligjore në vitin 2019, duke pretenduar se shkarkimi i yllit u kishte kushtuar atyre dhjetëra miliona dollarë tarifa shtesë dhe kishte humbur të ardhura. Spacey, u hoq nga seriali i suksesshëm pas akuzave se ai “ngacmonte seksualisht të rinjtë me të cilët kishte punuar gjatë gjithë karrierës së tij në projekte filmi, televizioni dhe teatrale”, sipas dokumenteve gjyqësore të paraqitura nga MRC.

Ylli i Hollivudit, i cili luajti Frank Underwood, i ka mohuar akuzat përmes avokatëve dhe zëdhënësit të tij, të cilëve iu kërkua koment mbi vendimin e fundit. Avokatët e tij luftuan për vendimin e arbitrazhit. Ata gjithashtu pretenduan se ai nuk kishte shkelur politikat ndaj ngacmimeve të QBM-së. Sipas avokatëve të Spacey, vendimi i MRC për ta përjashtuar atë nga sezoni i gjashtë i serialit ndodhi përpara hetimit të brendshëm që bëri që anëtarët e ekuipazhit të dilnin përpara dhe kështu nuk ishte pjesë e një shkeljeje të kontratës.

Ata argumentuan se veprimet e aktorit nuk ishin një faktor thelbësor në humbjet e serialit. Rolin kryesor të Spacey e mori Robin Wright. MRC tha se producentët duhej të hiqnin nga roli Spacey-n, të ndalonin prodhimin e sezonit të gjashtë të serialit, ta rishkruanin atë për të hequr karakterin qendror të Spacey-t dhe ta shkurtonin atë nga 18 në 8 episode për të përmbushur afatet, duke rezultuar në humbje financiare, sipas dokumenteve të gjykatës.

Në Los Anxhelos, gjyqtari i Gjykatës së Lartë Mel Red Recana konfirmoi shumën e dhënë nga një gjykatë në vitin 2020 prej rreth 29.5 milionë dollarë dëmshpërblim dhe 1.5 milionë dollarë, kosto dhe tarifa në favor të MRC dhe kompanive të tjera që prodhuan serialin në Netflix.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 52598 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE