I mirë i mirë por mjalti mund edhe t’ju helmojë nëse nuk e konsumoni siç duhet!

vovalbania August 25, 2022 0 koment 1 Mund të lexoni në minuta.
I mirë i mirë por mjalti mund edhe t’ju helmojë nëse nuk e konsumoni siç duhet!

Edhe pse konsiderohet si ushqimi më i shëndetshëm, mjalti mund të jetë i dëmshëm, e në disa raste edhe i rrezikshëm për shëndetin. Specialistët shëndetësorë paralajmërojnë se mjalti, i cili normalisht konsiderohet si një ushqim i shëndetshëm, nuk duhet të teprohet në asnjë rast. Të rinjtë nuk duhet të marrin më shumë se 2-3 lugë çaji nga ky nektar i ëmbël në ditë dhe personave që vuajnë nga disa sëmundje nuk rekomandohet të marrin më shumë se një lugë gjatë ditës. Personat obezë dhe ata që vuajnë nga diabeti, ateroskleroza apo hipertensioni duhet të kenë kujdes kur konsumojnë mjaltë.

Nutricionistët paralajmërojnë gjithashtu se çdokush mund të jetë alergjik ndaj mjaltit, pavarësisht nga mosha. Ky ushqim përmban acide, ushqime që irritojnë stomakun, ndaj konsumimi i tepërt i mjaltit mund të shkaktojë gastrit, madje edhe ulçerë. Ka edhe një gjë tjetër që shumë njerëz e bëjnë kur mjalti trashet pas qëndrimit për një kohë të gjatë ose përgatisin një pije të nxehtë si çaji, që është një gabim i madh. Nëse mjalti i shtohet ujit të vluar, ai humbet vetitë e tij të dobishme dhe gjithashtu prodhon helm.

Nëse jeni duke përgatitur çaj, mos e vendosni kurrë në ujë të vluar, por kur të jetë ftohur dhe të jetë ende i ngrohtë. Temperatura e ujit nuk duhet të kalojë 40 gradë Celsius. “Mjalti prodhon një substancë dioksometil në ujë të vluar, e cila është helm”,-vërejnë ekspertët.

Ndërkaq, flokët e thatë, të dëmtuar e të pabindur janë një makth i shumë njerëzve dhe shpesh duke se zgjidhja për to është e pamundur. Rigjenerimi i flokut të dëmtuar është një proces që kërkon kohë dhe kujdes të jashtëzakonshëm përgjatë gjithë kësaj kohe. Megjithatë ekspertët rekomandojnë disa mënyra për të shpëtuar nga ky problem të cilat nisin nga produktet natyrale.

Biletë:

vovalbania

Redaktori nuk ka dhënë ende asnjë informacion për veten e tij.

Total 52590 ka shpërndarë postimin.
MEDIAT SOCIALE